blockchain Вести 03.08.2018

Сопственик на NYSE започна Bakkt размена крипто & старателски решение

Bitcoin може да биде на работ на пробивање како мејнстрим валута. Барем тоа е целта на стартување, кој наскоро треба да биде лансиран од страна на еден од најмоќните играчи на Вол Стрит, со поддршка од некои од водечките компании во Америка, вклучувајќи Microsoft и Старбакс (кои планираат да ја користат новата платформа да се прифати исплати БТК.) Утрово Интерконтинентал Размена-трговската џин кој е сопственик на Њујоршката берза и други глобални пазари, најави дека е формирање на нова компанија наречена Bakkt.

Новото претпријатие, која се очекува да започне во ноември, ќе им понуди на федерално регулиран пазар за Bitcoin. Со создавањето на Bakkt, ICE има за цел да се трансформира во Bitcoin доверлив глобалната валута со широка употреба. Основањето императив за Bakkt ќе биде да се направи Bitcoin цврста и сигурна понуда за клучните состојки што сега најмногу го избегнува големи финансиски институции тоа-во светот. Целта е да се расчисти патот за големи пари менаџери да им понуди на Bitcoin инвестициски фондови, пензиски фондови, и ETFs, како високо регулиран, мејнстрим инвестиции.


податоци и анализатор извештаи фирма “бизнис вредност” на blockchain да стигнат до $ 2T од 2030

IHS пазар, fintech на податоци и анализатор фирма, во јули објави прогноза на blockchain технологија што доведува до “вредност дејност” на $2 trillion до 2030. на извештај ги вклучува сите вредност која blockchain додава како целиот вертикална (не капи специфични монета на пазарот). Иако извештајот delved во гранули делови на blockchain вредност, вклучувајќи ги и "... основните истражувања и интервјуа со стратешки специјалисти blockchain," $2 трилиони се чини дека е конзервативна број како година 2030 е далеку, исто така, во текот на 2017 Bull Run, активност на пазарот беше многу блиску до постигнување на $1 трилиони.

дополнително, апликации за blockchain се зголемува. Ова ги вклучува тековните патент бес и партнерства со бизниси во речиси сите сектори од бизнисот. Зголемување на обемот на патенти е показател за голем прием во претпријатието бизниси.

Според извештајот, клучните сектори возење blockchain бизнис вредност вклучуваат:

Банки и финансиски институции
добавувачи на снабдувачки синџири и логистика
Рекламирање и медиумски компании
Владата и јавниот сектор институции
Моќ и енергетски компании
Мало и е-трговија
регулаторите
Софтвер специјалисти и програмери
Телекомуникациските оператори и MNOs
експерти Cryptocurrency

Интересни патенти продолжи да го претстави уникатна апликации за технологијата. Вертикалната може да изгледаат многу различни во 2030 по развива индустријата и созрева. Ова ќе се претвори во повеќе работни места и видови работа кои не можеме да се предвидат во 2018.


Пријави Kraken Дневен пазар за 02.08.2018

БТК
$7,549
↑ 0,46%
$67.6M
ЕТХ
$410.7
↓ 1,44%
$23.4M
BCH
$729.86
↓ 3,53%
$2.97M
EOS
$7.13
↓ 1,52%
$2.71M
XRP
$0.4343
↓ 1,09%
$2.36M
ETC
$15.01
↓ 5.66%
$2.36M
XLM
$0.2651
↓ 2.33%
$1.56M
LTC
$76.34
↓ 0,75%
$1.06M
XMR
$122.80
↑ 0,58%
$866,993
ЦРТИЧКА
$207.2
↓ 3.97%
$683,231
Зец
$187.5
↓ 5.40%
$594,592
Ushdt
$1.00
→ 0.00%
$568,479
REP
$30.11
↓ 1,76%
$437,005
ICN
$0.539
↓ 2,21%
$218,487
милиони
$16.71
↓ 2,79%
$181,305
GNO
$46.0
↓ 7,76%
$46,061

Kraken Дигитални Асет РАЗМЕНА
$108M со кои се тргува на сите пазари денес


blockchain Вести 03.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *