blockchain Вести 03.07.2018

Blockstream започна tokenized алатка средства на Bitcoin поддржани течност sidechain

Blockchain стартување Blockstream најави нов обичај платформа знак создавање во понеделникот.

Фирмата започна Издадено средства (IA) Програмата на Bitcoin поддржани Течни sidechain, овозможувајќи им на корисниците да креираат свои tokenized средства. Овие белези може да претставува било кој вид на финансиски инструмент, вклучувајќи фиат валути, крипто средства или средства атестиран (како што се златници), како и повеќе видови роман.

Корисниците исто така можат да усвојат доверливи средства за да им овозможи на приватниот трансакции меѓу blockchain средства, обезбедување само вклучени во трансакцијата ќе се знае типот на средствата и вредност со кои се тргува.

Корисниците може да спроведе атомска размена меѓу Bitcoin и IA кои вклучуваат altcoins, што значи дека на Bitcoin може да бидат разменети за средства во една трансакција, без користење на посредници. Финализирање на трансакцијата трае помалку од 2 минути.


Велика Британија храна чувар испитувања blockchain за инспекција на месо

Агенција за стандарди за храна во Велика Британија, на FSA, чувар на безбедноста, објави дека успешно тестиран системот за мониторинг на blockchain со седиште во синџирот на снабдување, кој обезбедува “подобрена транспарентност” во текот на синџирот на снабдување.

Двете кланици и на FSA следи податоците обезбедени во текот на судењето.

шеф на управување со информации FSA е, Сиан Томас, рече дека смета дека неговата агенција:

“Blockchain технологија може да додадете вистинската вредност на дел од прехранбената индустрија.”

Кланица особено беше избран поради неговата “работа бара многу на инспекција и споредување на резултатите” тој рече.


Европските банки заврши прв во живо blockchain-базирани финансиски занаети

Една група на европските банки објавија дека ја завршиле серија на прекугранични финансиски занаети преку заеднички развиени blockchain платформа.

Во живо трансакции на we.trade involed 9 банки.

Изграден на blockchain платформа на IBM, we.trade беше формирана со цел да се зголеми ефикасноста на прекугранични финансиски трансакции.

Parm Sangha, blockchain водството на IBM во Европа, вели;

“Како we.trade се пресели од пилот-апликации за спроведување на трансакции во живо преку границите, ја покажа моќта на blockchain технологија во поставување на претпријатието.”


Швајцарија успешно испитувања blockchain-базирани систем на гласање

Цуг, град во Швајцарија, познат како “крипто долина,” успешно го заврши својот прв тест на локалните blockchain-базирани систем на гласање.

Швајцарскиот град започна со е-гласањето пилот платформа изграден на blockchain технологија, како дел од напорите на градот да го прегрнат технологија. процесот на гласање се одржа во периодот од јуни 25 и јули 1, и се чуваат и информации анкети и жители’ ИД на системот.


најпопуларните програма километражата Кореја може да се претворат во кеш поени за криптографија

Компанијата зад ред Cashbag, најстарата и најпопуларна програма километражата точка во Јужна Кореја, ја разгледува план да конвертирате готово поени акумулирани од страна на своите корисници во cryptocurrency.

На постоечки корисник база на ОК Cashbag е над 35 милиони корисници, и бројот на трговци каде корисниците ќе можат да ги трошат своите награди изнесува повеќе од 50,000 поврзани продавници.

и, додека SK планета не може да се пресмета точниот износ на резерва, компанијата изјави дека вкупните бодови на својот биланс може да биде во вредност од над $100 милиони.


blockchain Вести 03.07.2018

3 коментари

  1. I was suggested this website through my cousin. I am no longer sure whether or not this post is written by him as no one else recognise such specific about my problem. You are incredible! благодарение!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *