blockchain Вести 02.08.2018

CoinJar Австралија воведува cryptocurrency фонд за инвеститорите на големо

CoinJar, австралиски размена Bitcoin, денес започна CoinJar Дигитални Валута фонд, индекс стил cryptocurrency фонд за инвеститорите на големо. Фондот има две класи; Bitcoin Класа, која обезбедува изложеност на Bitcoin само; и лед Класа, која има за цел да ги пратите на ефикасноста на БТК, LTC, и други cryptocurrencies, пондериран со фиксна понуда.

Тимот на CoinJar смета дека двете класи на Фондот понуди на инвеститорите на големо лесен начин да се инвестира со австралиски долари, која може да обезбеди разновидност на традиционалните класи на имот. Управување со такси се 1.3% на годишно ниво за Bitcoin класа и 1.8% на годишно ниво за лед Класа плус нормални оперативни трошоци. Само апликации од клиенти на големо може да се прифати во фондот. CoinJar зема за управување и безбедност на дигитални средства во име на инвеститорите со основната крипто обезбедени во мулти-потпис паричници.


Квадратни заработил $ 37 милиони од Bitcoin тргување со Q2

плоштад пријавени заработувачка оваа недела, откривајќи дека компанијата заработи $37 милиони од своите трговски функција Bitcoin во својот стан во peer-to-peer трансфер на пари, квадратни Пари. Тоа беше силна квартал за плоштад со прилагодени ЕЕС проценки тепа ($0.13 vs. $0.11) и приходите до речиси 5% од очекувањата ($385 милиони vs. $368 милиони). Вкупните нето приходи беше $815 милиони евра во вториот квартал од 2018, до 48% од година во година.

Додека приходите Bitcoin плоштад е до квартал во квартал, Квадратни запленети ~ $ 1 милион од нова функција тргување, како и трошоците на работењето Bitcoin беше ~ $ 36 милиони за Q2. Ова е најголемата критика на компанијата, тековната маргините на својата cryptocurrency активности не се релативно големи. Сепак, со оглед на сегашната регулаторни пејзаж, овие трошоци се најверојатно поврзани со инвестиции во државните и федералните напори за лиценцирање. Имено, цената на акциите на плоштадот е на апсолутна солза во текот на минатата година, до речиси 200% се должи во голема мера од согласност отчукувања приходи и bullishness околу новиот фокус на компанијата на cryptocurrency.


Медичи мастила договор вишок со Замбија Влада на blockchain земјиште регистар пилот

подружница blockchain погон на правата на сопственост е вишок, Медичи земјиште управување, наводно, во партнерство со Замбија владата за изградба на blockchain-базирани регистар за сопственост. Според договорот, МЛС ќе им обезбеди на Замбија “програма земјиште на управување кои ги собира и обезбедува информации за сопственоста со користење на blockchain.” МЛС се согласи да испорача сертификати за титулата во дигитална и печатена форма на влада на земјата до 30-ти ноември, 2018 да служи како доказ на концепт за поедноставување на процесот,.

Overstock.com основач и извршен директор Патрик Бирн изјави дека проектот ќе им помогне на потегот на земјата кон глобалната економија која се базира на доверба преку технологијата. На поврзани со белешка, Брн работи со Перу економист Хернандо де Сото на заеднички потфат blockchain правата на сопственост наречен Де Сото, Inc. Бизнис има за цел да се обезбедат услуги за околу пет милијарди лица од нив за пристап до глобалните пазари на капитал.


Австралиската влада инвестира во крипто стартување да го промовира туризмот

Австралиската влада планира да издаде грант на крипто стартување, како дел од $8 милиони евра за финансирање на иновации. плаќања дигитални валута платформа TravelbyBit за патување и туризам е една 70 компании кои ќе добијат “Однапред Квинсленд Ignite идеи” финансирање, кој ги поддржува претприемачите во Квинсленд за развој на нивните бизниси.

Целта на компанијата ќе биде да се зголеми бројот на туристи во Централна Квинсленд од продажба на туристички понуди со cryptocurrencies и создавање на нови работни места. Министерот за иновации Кејт Џонс рече: "TravelbyBit има смисли умен начин да се направи полесно за посетителите на нашата држава да се плати за нивните купувања со поголем број на локални бизниси прифаќање cryptocurrency плаќања… Јас разбирам TravelbyBit е специјално таргетирање места како Бундаберг (по должината на Големиот корален гребен) - користење на cryptocurrency да се направи полесно за туристите да книга празници ".


Бразилецот размена крипто победи забрана банката кои ја затвори својата сметка

Бразилецот размена cryptocurrency Walltime неодамна ја доби судската битка против непријателски локална банка Caixa Econômica Сојузна, принудувајќи го да се одмрзнат своја сметка држи повеќе од $200,000 вредност на средствата. Walltime доби прелиминарна забрана, што значи дека одлуката на судот се уште не е конечна, но сепак овозможува размена користење на средствата на неговата сметка да се задржи на служат клиенти во меѓувреме.

Walltime не беше во можност да процесот на депозити на клиентите, бидејќи на нивните средства беа замрзнати & наводно, претрпе штета во текот на овој период. Walltime адвокат изјави дека загуби надмине $ 250K, кој беше заглавен во предвид во Caixa Econômica & само "акција обештетување веројатно иднина" ќе се види тоа им се надоместат. случај Walltime против Caixa Econômica е поднесена уште во почетокот на април оваа година, како што тврди неговата "банкарска сметка е блокирана без никаква најава или оправдување" на 22 март. Според адвокатот на две ѕид Време е, се движи на банката оди против насоките поставени од страна на централната банка на Бразил.


Наздаровје инвестира $ 9M во институционалните одделение платформа cryptocurrency деривати

Јапонците финансиски услуги гигант наздаровје холдингс има инвестирано $9 милиони во САД дигитален пазар архитект Отстрани пазари за финансирање на создавање на платформа за тргување cryptocurrency деривати изградена за институционални инвеститори. Наздаровје Крипто инвестиции има добиено 12% удел во Clear пазари, која е со седиште во Шарлот, Соединетите Американски Држави и има филијали во Њујорк, Лондон, и Токио. наводно, наздаровје плати 1 милијарди јени ($9 милиони) за својата позиција малцинство во сопственост на компанијата.

Во финансирање Отстрани пазари, Наздаровје има за цел да се изгради размена на деривати, која им овозможува на институционалните инвеститори да тргуваат инвестициски производи врзани за движењата на цените на Bitcoin и други cryptoassets. таквите производи, кои може да вклучуваат фјучерси, опции, и свопови, им дозволат на институциите да се заштитат другите позиции, кои тие можат да имаат на пазарот на cryptocurrency, намалување на ризикот и овозможувајќи им да се заклучи во добивката или ублажување losses.The влез на нови Чувари на пазарот & развој на нови платформи се очекува да обезбеди институции со поголема флексибилност во начинот на кој тие се добијат изложеност на cryptoassets.


blockchain Вести 02.08.2018

One comment

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *