blockchain Вести 01.08.2018

Банка замрзнување сили Кореја крипто размена Bithumb да се оневозможи нови сметки

Почнувајќи од денеска 1-ви август, Bithumb, еден од "големата четворка" размена Кореја, веќе не е издавање на нови виртуелни сметки на клиенти, поради недостатокот на банкарски партнер. Bithumb изјави дека замрзнување нема да влијае на корисници кои веќе имаат свои виртуелни сметки на девизни курсеви користени за депозити и повлекувања преку поврзани банкарски сметки. за контекст, регулатори Јужна Кореја присилна дека cryptocurrency тргување е дозволено само за инвеститорите кога нивното име во нивната банка издаде виртуелна сметка се поклопува со името на нивната сметка на размена на cryptocurrency. соодветно, cryptocurrency размена, исто така, се бара да ги обноват своите договори со банките на секои шест месеци.

Официјален претставник од Nonghyup банка, рече: "Ние одлучивме да не го обнови договорот, бидејќи Bithumb сеуште има проблеми во заштитата на потрошувачите и информации и спречување на перење пари." Како резултат на, Bithumb е оставена како единствен оператор меѓу "големата четворка 'за размена Кореја без банкарски партнерство за виртуелни сметки.


КПМГ: Blockchain финансирање во САД оваа година веќе ја надмина вкупно 2017 е

Инвестиции во blockchain индустрија е во подем во САД, според “Големата четворка” ревизорска фирма КПМГ. Објавено овој вторник, на компанијата “Пулсот на Fintech 2018” извештајот се наведува традиционалните ризичен капитал инвестиции во американско-базирани компании blockchain за првата половина од оваа година веќе ги надминуваат вкупниот износ за 2017. Импресивен полугодишен бројка е делумно водени од $ 100M + финансирање постигне круг од крипто инвестиции стартување Круг Интернет финансии.

Финансиски Услуги Дигитални КПМГ САД и Fintech Водач Safwan Zaheer рече “има уште VC проток на располагање од можности да се инвестира, во знак на огромна раст во просторот. Особено, инвестиции во blockchain двојно се зголеми во првата половина на 2018 во споредба со 2017. Blockchain има потенцијал да се трансформира во банкарскиот и ако банкарски системи беа да се препишува и денес тие ќе се базира на blockchain… широка применливост на blockchain да им помогне на темперамент ефикасност во рамките на финансиските институции.”


Вол Стрит фирма за истражување Fundstrat сега прифаќа Bitcoin како опција за плаќање

инвестиции компанија за истражување на Вол Стрит, Фондот Trat, сега прифаќа плаќање во Bitcoin преку Bitpay. Компанијата има за цел да се направи полесно за плаќање на своите клиенти, особено оние кои се сместени надвор од САД, со елиминирање на “hassles на валута.” Томас Ли, Управување со партнер Fundstrat е & renound Cryptocurrency аналитичар вели “Fundstrat покажа дека прифаќање на плаќања преку BitPay е значително поедноставна, побрзо и помалку скапи од банка жици.”

Да се ​​тврди дека “прва компанија за истражување да се започне прифаќање на крипто исплати од клиенти”, опција за плаќање на Bitcoin ќе бидат достапни за сите клиенти Fundstrat е, кои вклучуваат институционални инвеститори, богатство советници, пензиски фондови, и висок нето вредност од поединци. И на крај, компанијата е убеден нова опција на исплата ќе “прескокнете скап, комплицирани прекуграничните трансфери жица и примате или да испрати меѓународни плаќања со целосна точност, нула ризик од измама и брзо Брег.”


$10.7Т менаџер на средства Северна Верувај отвора финансиски услуги за Bitcoin хеџ фондови

Финансиски услуги гигант Северна Верувај, која е рангирана на 486. на Fortune 500 листа од најголемите американски компании, влезе во cryptocurrency екосистем. На 129-годишната фирма со седиште во Чикаго, која caters за институционални инвеститори, корпорации, и висок нето вредност од поединци, почна да се отворат некои од своите услуги на Cryptocurrency хеџ фондови, додека, исто така, истражување како да се интегрираат blockchain технологија во своите приватни капитал поделба.

Северна Верувај, наводно, работи со 3 "Мејнстрим хеџ фондови", кои почнаа безшумно додавајќи cryptocurrency инвестиции во нивните портфолија како тие бараат да се здобијат со изложеност на новата но поголемиот број на крипто пазар. Северна Верувај има околу $10.7 трилиони долари во средства под старателство и администрација, според својата веб-страница.


blockchain Вести 01.08.2018

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *