На blockchain-конзорциум R3 создава образовен центар за адвокати.

вчера, февруари 20, конзорциумот R3 blockchain, која вклучува гиганти финансискиот сектор, како што се УБС, германската банка, Баркли и Банката на Америка, најави создавање на Центарот за обука на Законот (LCoE).

Како дел од иницијативата, правни фирми ќе се одржи месечни состаноци, учат на постоечки тематски материјали и компонира свои истражувачка работа, вклучувајќи изградба на вистински проекти blockchain.

така, минатата недела на членовите на центарот се добие пристап до проектот Maison, која се развива со учество на Кралската банка на Шкотска и користи дистрибуирани технологија регистар за финансиско известување. Повеќе од десет големи фирми закон веќе станаа членки на центарот, вклучувајќи Бејкер McKenzie, Crowell & Утрото, Клифорд Ченс, Ashurst и Перкинс Coie.

Џејсон Rozowski, постар консултант во R3 и шеф на новиот центар, кажа:

“Ние треба да се последните чекори за да се осигура дека учесниците на екосистемот, вклучувајќи не и нас, се чувствуваат удобно со користење на технологијата. Идејата е да се објасни на луѓето она што се случува во blockchain-простор, Кои проекти на кои работиме и што предности гледаме. “


Напиши: Сара Бауер


 

3 коментари

  1. Неy! Tһis post couldn’t be written any
    better! Reading thrоugh tһis post reminds me of my good old
    room mate! He always kept tɑlking about this.

    I will forward this write-up to him. Pгetty sure he wіll
    have a good read. Many thanks for sharing!

  2. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *