Како на забраната за крипто рекламирање на Фејсбук ќе и помогне на индустријата

Забрана за крипто рекламирање на Фејсбук

Во вторник, јануари 30, Фејсбук најави нова политика со кој се забранува рекламирање на cryptocurrency и МЦК. “Ние сакаме на луѓето да продолжат да се запознаат со најновите производи и услуги преку рекламирање на Фејсбук, без страв од измама или измама,” кажа Роб кожа директор на производот управување на Фејсбук. “Оваа мерка е дел од развојот на политиката на Фејсбук и се насочени против потенцијално погрешните работи на сајтот.” “.

Кајл Forkey, консултант за крипто стартап и основач на Ethmint blockchain консултантска група, верува дека решението Фејсбук ќе помогнат за стабилизирање на крипто-област, чија репутација во моментов е поткопана од падот на пазарот и активирање на scammers: “Ова ќе биде од корист за просечниот инвеститор и индиректно е поволна за крипто-сфера како целина, – вели Кајл Forkey издание Инверзна. “Повеќе scamers ги мијат, подобро екосистемот дела.”

Воведената забрана ќе обезбеди, особено, за почетниците инвеститори, кого таквото рекламирање охрабрени да инвестираат thinklessly. Кајл Forkey е убеден дека на правна работа не ќе страдаат од иновациите на Фејсбук: “Најголем дел од средствата собрани за време на МЦК се привлечени преку партнерства.”


Cryptosociety на Твитер го дели ова мислење:

Cryptosociety на Твитер

Фејсбук реклами не е најдобро место да се зборува за вашиот крипто относнотова. Нејзината сите за градење на бренд, заедница, маркетинг содржина, Влезни и органски расте. За оние кои сакаат да често патуваше внимание сила и горат пари, Претпоставувам дека тоа беше остварлива канал.

крипто рекламирање на Фејсбук

 

Крипто да се погоди како што се Фејсбук забрани реклами за Bitcoin. Тоа е добро Фејсбук нема да им овозможи на овие измама реклами на платформата. Нејзините лоши за Bitcoin да имаат толку многу scamsters.


Сепак, некои веќе се најде Работни околини за објавување на забранети содржини. Во сабота, Мет Suiche, основачот на компанијата сајбер безбедноста Comae технологии, сподели на екранот на огласот, кој испратени информации за Bitcoin користење на грешки: со мали букви на англиски јазик L наместо i, и “нула” наместо на буквата О во зборот “Bitcoin” – “BlTC0IN”. Други престапници се стави “нула” наместо на писмото “на” при пишување на зборот “МЦК”.

Spirker Фејсбук објави во e-mail на матичната плоча дека компанијата води истрага за такви случаи.


автор: Ричард Abermann


Изгледите за рударство во 2018

 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *