Аргентина бара да се инсталира 4,000 ДО 5,000 Крипто банкомати низ целата земја

Аргентина наскоро може да биде лидер во крипто пазарот банкомат. Според локалните медиуми, земјата може да бидат подготвени да се добие помеѓу 4,000 и 5,000 Банкоматите кои го поддржуваат виртуелни валути.

Според извршниот директор и основач на Одисеја група, Себастијан Ponceliz, на банкомати нема да се користи само за да се извлече пари, но исто така и за управување со виртуелни валути, преку употреба на двонасочна Bitcoin банкомати.

"Нема што јас го нарекувам монетарна конвергенција што не тера да користат различни типови на платежни средства и размена на (пари, крипто, Е-Паричници, поени за лојалност, итн) и човечки контакт точка за тоа е банкомат кои можат да бркам повеќе валути, претворање на дигитални пари во физичка и обратно,"Објаснува Ponceliz.

Одисеја груп е една од најголемите даватели на АТМ во САД, Мексико, Колумбија и Шпанија.

Одлуката е донесена од страна на компанијата кратко време по аргентинската влада одлучи да го промени прописи и им овозможи на приватните претпријатија да поседуваат банкомати во нивните продавници и продавници.

Според монетата банкомат радар, Во моментов не постојат Bitcoin банкомати достапен во Буенос Аирес.

 

4 comments

  1. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire group shall be grateful to you.

  2. I ve learn several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to create any such magnificent informative site.

  3. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *