Трезен поглед на пазарот Крипто-Валута

Колапсот јануари на пазарот Крипто-Валута покажа дека вообичаените методи на анализа на пазарот се примени на токени работат лошо, да се каже во најмала рака. Редовна предвидувања дека стапката на Bitcoin или други крипто валута ќе достигне такво ниво на поддршка, а потоа продолжи со раст повторно се оправдани не почесто од пропишаните со теоријата на веројатност.

Со фундаментална анализа, премногу, се што не е лесно. Аналитичари се согласуваат дека падот на зимски пазар беше предизвикана од низа на негативни вести во врска со затегнување регулација во Кина, САД, Јужна Кореја и други земји. Сепак, кога стана јасно дека забраната за крипто-валути во Јужна Кореја е лажен, берзите практично не реагираат на позитивен, и падот на цитати продолжи. Она што не се вклопуваат добро со теоријата на фундаментална анализа.

Од друга страна, по колапсот запре, имаше многу авторитетен изјави за потребата да ги заостри регулирање на Крипто-валута. ова, особено, изјави шефот на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард и претседателот на Европската централна банка, Марио Драги. Тоа веќе е одлучено дека прашањето за меѓународното регулирање на прометот на токени ќе бидат вклучени во дневниот ред на претстојниот самит на Г-20, и стокови иднина тргување комисија на САД (CFTC) одлучи да формира два поткомитети кои ќе се регулира крипто-валути.

Во однос на фундаментална анализа, таквите вести треба да доведе до нов пад на пазарот, но тоа не се случи. Не многу под влијание на трендовите на пазарот, и голем број на вести за ограничувања за купување на валута од банка картички, објавен од страна на големите банки во неколку земји.

Излегува дека од гледна точка на економската теорија на, ние се занимаваат со исклучително неефикасен пазар, повикувајќи се средства кои се земаат предвид само мал дел на располагање на играчи информации. Ова значи дека на пазарот Крипто не можете да се потпираат целосно на двете технички и фундаментална анализа. И вие во основа не може да знае кога специфична знак ќе се зголеми или да падне во цената.

Највпечатлива: ако не се вклучат во intraday шпекулации, тогаш не треба такви предвидувања. Бидејќи една од главните разлики на пазарот Крипто од други девизни пазари (и еден од нејзините главни гатанки) е синхронизам на движењето на цитати. Ако синхрони пад се уште може да се објасни со масовна паника поттикнат на профилот на разговори, тогаш истовремено реставрација на цитати на логичка анализа речиси не се позајмуваат.

Секако, ние не зборуваме за шпекулативни испади поврзани со вести за специфични крипто-валути. Во последните неколку недели, видовме скок во цената на Litecoin по објавувањето на вилушка или 10% се зголеми во бранување поради извештаите дека централната банка на Саудиска Арабија има потпишано договор со компанијата за примена на технологијата. Ден трговците успеа да направи пари на овие бранови, но за инвеститорите сликата остана речиси непроменет: по скок во цената и корекција, цитати почна да се движи биде на општо чекор со пазарот.

ова, за возврат, значи дека крипто инвеститори не треба да се особено се грижат за диверзификација на средствата – можете да изберете Жетони, водејќи се исклучиво од лични перцепции и симпатии. Во исто време, шансите за заработка или губење на пари нема да биде обично повисоки отколку кога ќе ги собере на инвестициското портфолио во согласност со најдобрата научни теории. Диверзификација генерално е одлична идеја, но во случај на крипто валута, тоа не функционира уште.

Ако сакате да се инвестира во крипто-валути, најуспешните стратегија ќе биде да изберете знак дека ви се допаѓа, го купат и да ја задржите, без оглед на нестабилноста на пазарот. Долгорочните насока на движењето на цените е очигледно: пазарот крипто-валута ќе расте, и, најверојатно, на раст ќе биде фронтален во сите белези. можеби, прекувремено, на пазарот се трансформира, и цитати ќе станат многу специфични. Но, кога и зошто може да се случи таква трансформација, тоа е апсолутно невозможно да се каже.

Девизен пазар крипто-


Напиши: Ричард Abermann


 

13 коментари

 1. Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?

  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 2. Excellent blog right here! Additionally your site rather a lot up fast!
  What web host are you using? Can I am getting your affiliate link in your host?
  I desire my website loaded up as fast as yours

 3. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day.

  It’s always exciting to read articles from other writers and practice a little something from their sites.

 4. Excellent goods from you, човек. I have understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous site.

 5. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *