Портфолио диверзификација и Unbalancing

Ако инвеститорот има цврсто одлучи за нивната желба да инвестираат во cryptocurrencies и студирал на целиот спектар на интересни монети, тоа е време да се размислува за структурата на иднината портфолио инвестиции.

Портфолио диверзификација и Unbalancing

Портфолио инвестиции е збирка на крипто средствата собрани за да се постигне една цел во форма на профит. Работата е, однесување на пазарот понекогаш диктира такви услови, во кои за зачувување на постојните средства е веќе голема победа. Затоа, кога формирање на портфолио, потребно е да се обрне внимание не само на потенцијалот на одредена монета, но исто така и за начини на заработка што крипто пазарот нуди на. и, секако, последното нешто што е да се направи е да се стави сите на вашите пари во една паричка со надеж дека тоа ќе ве на крипто милионер.

Брз и Страшно vs. Долго и лесен

конвенционално, инвестициски стратегии може да се подели на два дела. Долгорочни инвестиции се избрани од страна на конзервативните инвеститори, кои се подготвени да се жртвуваат брз профит (искрено кажано, ние го сакаме пазарот на крипто за тоа). Повеќе учесници коцкање пазар се потпираат на агресивни краткорочни тргување, ветувачки молња-брз приход, заедно со висок ризик од губење на сите одеднаш.

Инвестициското портфолио може да се формира врз основа на овие две стратегии, поделба на цела низа на cryptocurrencies во долгорочни и краткорочни. Вреди да се запамети, сепак, дека ако долготрајни, сигурен монети едноставно може да се купат и чекаше за нивната цена да се пробие евиденција, тогаш за краткорочни инвестиции, Во секој случај, тоа ќе биде потребно да се нурне во основите на тргување, научат правилата и традициите на пазарот, основите на техничка анализа, и неуморно го следат вести позадина на крипто пазарот.

Не, исто така, го изгубиме од вид фактот дека дури и навидум сигурен паричка може да се однесуваат на несоодветен начин и нагло се нурне во длабочините на цените. Луѓето кои купуваат за Bitcoin $19,000 едвај сега сигурен инвестиции се разгледа. На пазарот е на пазарот, и долгорочни инвестиции потребна е Спартан трпение и армирано-бетонски нервен систем. Да не се изгуби разумот и да не ги продаваат сите достапни средства по минимална цена е главната задача на инвеститор кој влезе на пазарот на долг рок.

Помеѓу мечки и Булс

Еден од најпознатите начини двосмислено за диверзификација на ризици е да се земе позиција меѓу бикови и мечки, делење на средства во таков начин што тоа има нешто да се направи со двете нахакан и мечешки трендови. Постои висок ризик од jerking меѓу еден и друг, затоа што ќе треба да одлучи дали сакате да се приклучат на паметни или убав. во прилог, неколку луѓе успеваат да го вклучите нивните мозоци помеѓу очекувањата на подемот и падот на крипто средства. Како правило, откако падна во љубов со предност, Сакам да верувам дека сите тешкотии се привремени, графиконите се крие нешто, и на проблемот е за да се распрснувале и свеќи нагоре.

Оваа нерамнотежа ќе биде погодна за ладнокрвни инвеститори кои долго време се изгуби вера во чуда, јасно да се разбере сигналите на пазарот, и се способни да се предвиди однесувањето на двете бикот и мечката лоби.

Нема срам во Плагијати

Ќе бидете во можност да се избегнат многу грешки, ако пред да инвестираат да научат од искуството на оние кои долго време биле на пазарот. За среќа, постојат голем број на отворени ресурси, каде што инвеститорите се објавуваат информации за нивните портфолија крипто секој ден. Изгледа за тоа блог или Телеграма канал, што ќе најдете повеќе интересни. Обрне внимание на стабилноста на портфолио, критериумите со кои се додаваат пари за да го, и однесувањето на инвеститорите во случај на стагнација на пазарот. Образец вашето портфолио по аналогија со тоа портфолио и, ако е потребно, ги следи препораките на инвеститорот за купување на нови средства.

Втората опција не вклучуваат вртење на мозоци е слепо следејќи ги препораките на брокери. до денес, постојат неколку десетици крипто-ботови, кои во секојдневниот режим даде сигнали да се купи или продаде одреден крипто средства, покажува процентот на вкупното портфолио, по што ќе се минимизираат ризиците. Друго прашање е тоа што не се знае како да се она што квалификации трговците зад апликации всушност го, никој нема да ве заштити од се вклучени во масовните пумпи и депонии, и во случај на неуспех, може да се обвини само примената на вашиот телефон.

инструментот Unbalancing

Враќање на можности за заработка, кој на пазарот на крипто обезбедува, една од најпознатите соодветни опции за unbalancing портфолиото е распределбата на средствата од страна на инвестициски инструменти. Ова е работа како професионални инвестициски фондови.

Овој вид на портфолио може да изгледа нешто како ова:

25% водечки пари за долгорочна инвестиција (БТК, ЕТХ, XRP);

25% среднорочни трговијата со врвот altcoins;

10% роботизиран арбитража;

10% тргување роботи и алгоритамски тргување;

10% тргување на вести (следење Добитници и губитници);

10% инвестиции во ветувачки ICOs;

10% висок ризик крипто средства.

Процентот на акциите во портфолиото ќе зависи од тоа колку добро обучен сте во одредена инвестиција стратегија и како е тоа соодветно, за денешната ситуација на пазарот на криптографија.

А крипто портфолио може да се формира врз основа на региони на инвестиции како дневен ред се менува во однос на законската регулатива од cryptocurrency во светот може значително да влијае на стапките. Можете да му верувате на дел од портфолиото на фонд менаџер, сепак, во овој случај, ќе мора да плаќаат процент од добивката примена.

Во секој случај, еднаш формирани, портфолио на крипто нема да ви служи на сите ваши живот. Таа ќе треба да се разгледа и “потресена” со промените на пазарот, со појавата на нови надежни и стабилни монети, и, конечно, со стагнација на пазарот, кога дури и со најголема доверба крипто средства предизвика желба да го продаде сето и бутам фиат пари до порибување.

 

4 comments

  1. Just desire to say your article is as astounding. The clearness on your publish is just great and that i can suppose you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with imminent post. Thank you one million and please carry on the rewarding work.

  2. Useful info. Lucky me I discovered your website by accident, and I’m shocked why this coincidence didn’t took place in advance! I bookmarked it.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *