Кој го направи најголем придонес за криптографија индустрија? Врв 7

Сатоши Nakamoto – Bitcoin, блок синџири

Сатоши Nakamoto the founder of Bitcoin and creator of unique Bitcoin client, ја предводи листата на највлијателните луѓе кои имаат направено најголем придонес во крипто индустрија. Според последните евалуација на кварцен, во денешно време Сатоши Nakamoto може да има од 980,000 до 1 милиони Bitcoins. Во декември, Анонимен творец Bitcoin би имале $19.4 милијарди или биле на 44-от најбогат човек во светот. Ако Bitcoin не стане глобална валута, Сатоши Nakamoto најверојатно, ќе биде најбогатиот човек во светот. Но, кој се крие под псевдонимот на Сатоши Nakamoto се уште не е познат.

Она што го знаеме е дека Белата книга “Bitcoin: А Електронскиот систем Пари Peer-to-Peer” беше објавен под псевдонимот на Сатоши Nakamoto октомври 31, 2008. Оваа Бела книга опиша целосно децентрализиран систем на електронски пари, која не бара било која трета страна. На профилот на веб-сајтот на Фондацијата P2P вели дека Сатоши Nakamoto е 42-годишниот државјанин на Јапонија, и обезбедува линк bitcoin.org. На крајот на 2010, Сатоши најави дека го напушта да се справи со “поважни работи.” Од тогаш немало активност во име на Сатоши Nakamoto. Ова е за сите информации кои би можеле да се сметаат за веродостојни; а остатокот е шпекулации и претпоставки.


Ник Сабо – криптографија, Cryptocurrencies, Smart договори

Ник Сабо is a famous cryptography specialist and a researcher in theoretical computer science. Тоа беше тој кој прв го воведе концептот на “Smart договор ” во 1996, кој им овозможува на средства за споделување, без прибегнување кон трети страни. во 1998, Сабо дизајниран механизам за децентрализирана дигитални валута и го нарече “малку злато.” Тоа не е чудно што многу учесници на пазарот крипто го Сатоши Nakamoto разгледа.

Сабо прогласи своето противење на SegWit2x, која требаше да се одржи во мрежата Bitcoin минатата есен. Тој ја опиша тешко се дели на мрежата Bitcoin, Bitcoin Пари, како “централизирано чорап кукловодство.”

Во ноември минатата година, Сабо и истражувач Елејн Ou воведе на метод на испраќање на Bitcoin трансакции преку радио сигнали. Овој метод е воведен во Bitcoin конференција на скалирање во Сан Франциско, како начин да се заштити мрежата од потенцијални напади на firewalls, мрежа портали, или други начини за контрола на децентрализираните мрежи кои може да се користи од страна на државите или телекомуникациски компании.


Роџер Види – Bitcoin.com

Роџер Види е најмногу познат како еден од првите Bitcoin милионери, Познат и како. Bitcoin Исус, што не е изненадувачки, бидејќи Ver почнаа да инвестираат во Bitcoin како почетокот 2011. Вреди да се напомене дека Ver е многу извонреден човек, дури и според стандардите на крипто светот. во 1999, По една година на студии, тој испаднал од Де ANZA колеџ во корист на водење на сопствен бизнис. во 2005, тој беше осуден на десет месеци затвор за продажба на петарди (нелегално во САД) на eBay. во 2006, Роџер пресели во Јапонија и се откажала од американско државјанство. во 2012, тој стана еден од основачите на организацијата непрофитна, Фондацијата Bitcoin, кој има за цел да "стандардизираат, заштита, и промовирање на употребата на Bitcoin криптографски пари за доброто на корисници ширум светот. "Денес Ver е задолжен за cryptocurrency паричници услуги, Bitcoin.com

Во текот на изминатата година, името на Роџер Ver постојано се појави во медиумите се должи на воведувањето на нов cryptocurrency, Bitcoin Пари, кој го поддржува толку многу сега. Според неговото мислење, Bitcoin Кеш е “вистински Bitcoin” кој го поддржува вредности на Сатоши Nakamoto.


Чарли Ли – Litecoin

е вториот најпопуларен кандидат за титулата “вистински” Сатоши Nakamoto. во 2011, тој разви една од првите altcoins, Litecoin, кој се појави како резултат на вилушка во мрежата Bitcoin. Луѓето се шпекулира дека Litecoin може да биде “сребро со злато Bitcoin е.” во 2013, Ли ја презеде позицијата технички директор во Coinbase, главна платформа cryptocurrency. Но во 2017, тој одлучи да ја напушти компанијата да се фокусира на промоција Litecoin.

Во текот на годината, стапката на cryptocurrency порасна за повеќе од десет пати, а денес се наоѓа на $255. Во декември, Чарли Ли објави дека го продал сите негови Litecoins, така што никој не може да го обвинуваат за флуктуации влијаат на цената. Тој истакна дека нема да го напушти проектот и ќе продолжи да се посвети на сите своето време за оваа работа.


Тони Вајс – BraveNewCoin

Тони Вајс на Bitcoin трговец и инвеститор и екс-потпретседател на JPMorgan Chase, е добро познат во крипто заедница. Вајс се смета за еден од првите blockchain евангелистите промовирање на технологија, за да масите од 2013. Тој има успешен блог, подкаст, на YouTube каналот, и повеќе од 80,000 следбеници на Твитер. CoinTelegraph често објавува неговите коментари и материјали. дополнително, во 2014, Вајс станал раководител на истражувањата на BraveNewCoin.

Според Вајс’ истражување што беше објавен во септември минатата година и се базира на експоненцијален раст на корисници Bitcoin, до крајот на 2018, Bitcoin цена има потенцијал да го надмине $100,000 марка. претходно, Вајс изјави дека, до крајот на 2017, Bitcoin ќе преминат $15,000 марка, кои ние ги почитуваат декември 17. Вајс отворено го критикува модерни механизми за подигање на фондови преку МЦК, како 90% на МЦК проекти се “само возбуда.”


Vitalik Buterin – Ethereum

Vitalik Buterin е ко-основач на еден од најголемите проекти cryptocurrency, Ethereum, и нејзиниот мајчин cryptocurrency, имено етер. во 2013, Buterin cryptocurrency објавен Бела книга изграден на blockchain, каде што корисниците можат да го користат паметни договори кои им се обезбеди со многу уникатни можности.

Од почетокот на годината, етер стапка се зголеми 57 времиња, и Buterin приклучи на рејтингот на американскиот Форбс “30 под 30 години.” Блумберг Buterin вклучени во списокот на 50 највлијателните луѓе во 2017, и Руската Forbes го вклучени во листата на 100 највлијателните Русите на векот.

Минатата година, Buterin стана еден од ретките претприемачи кои се сретна со претседателот Путин за време на Свети. Петербург економски форум. Детали од разговорот не се откриваат, но по овој состанок, Руските власти направија пресврт на blockchain технологија и cryptocurrencies, повикувајќи blockchain интересна технологија достоен за внимание. Згора на тоа, се дозна дека Ethereum требаше да започне заеднички проект со Vnesheconombank (ИНТЕРНЕТ); Сбербанк приклучи меѓународен проект претпријатија Ethereum Алијансата (ЕЕЕ), кој веќе вклучува повеќе од 200 компании, и стана првиот руски банка на ЕЕО.


Гевин Вуд – паритет технологии, Polkadot

Гевин Вуд е ко-основач и поранешен технички директор на Ethereum, кој се трансформира почетна Ethereum Белата книга напишана од Buterin во една, всушност, трчање програма. Сега Вуд ја води компанијата Паритет технологии, која се развива софтвер за blockchain мрежи. Тој исто така е ко-основач на стартување Polkadot, која се развива на протокол кој ќе ви овозможи подобрување на мрежа приспособливост за поголема компатибилност на приватни и јавни blockchains.

на 2017 година се покажа како да биде тешко за дрво. На почетокот на годината, компанијата успешно го објави Паритет 1.5, ажурирани Ethereum клиентот мрежа. Но, по добар почеток, во средината на годината, Паритет технологии со кои се соочуваат со сериозни тешкотии.

Во јули минатата година, паричници беа пробиени. На хакерите наоѓаат на бубачки во договорот со multisignature, кој им дозволи да украде 153,000 етери (во врска со $32 милиони во тоа време). Паритет издадено ажурирана верзија на паметен договор за решавање на овој проблем. Сепак, уште една критична грешка, која престојува во библиотеката, која раководи со логиката на паричници, беше откриен во ноември. Како резултат на грешка а програмерот, околу $152 милиони корисници замрзнати во Паритет’ сметки.

Според Вуд, Сите корисници’ дигитални средства зачувани на платформа се целосно безбедни, но т уште не е можно да ги повлече од мрежата. Вреди да се напомене дека меѓу замрзнати средствата беше $98 милиони покренати од страна на стартување Polkadot преку МЦК.Најпопуларните верзии за тоа кој е всушност зад името на Сатоши Nakamoto се следниве:

  • Ник Сабо - научник во областа на компјутерски науки, криптографија, и со закон, како и истражувач на паметни договори и cryptocurrency.
  • Чарли Ли - креаторот на Litecoin.
  • Нил кралот, Владимир Oksman, и Чарлс Bry - авторите на пријавата на патент, наречен “Ажурирање и дистрибуција на клучеви за криптирање.”
  • Мајкл Klare - дипломирал на криптографија во колеџ во Даблин.
  • Hal Фини - специјалист за криптографија.
  • Доријан Nakamoto - државјанин на САД (Калифорнија) на јапонски потекло.
  • Крег Рајт - австралиски бизнисмен.
  • Елон Маск - познат милијардер, шеф на Тесла и простор X, и член на Одборот на SolarCity

Сите тие, освен Крег Рајт, негира нивната припадност на првиот cryptocurrency. можеби, тоа е одлична вест за пазарот на крипто бидејќи Nakamoto држи 5% на сите Bitcoins. така, Nakamoto, ако сакате, може значително да влијаат на стапката на Bitcoin и крипто пазарот.