за МЦК: Кој собрани најмногу средства за време на продажбата знак

Во изминатата година, МЦК беше најпопуларниот начин на подигање на фондови. Но, експертите посочуваат дека ќе бидеме сведоци на сосема поинаков пристап кон спроведување на знак за продажба во 2018. Сега, ајде да се потсетиме кои проекти да собере најмногу средства во текот на МЦК, понекогаш, за неколку секунди.

најмногу средства за време на продажбата знак

EOS – Повеќето моќна инфраструктура за децентрализирана Апликации

Повеќе од $700 милиони денари,. МЦК се уште се случува

EOS е децентрализирана платформа за програмери на децентрализирано апликации. Креаторот на EOS е Ден Larimer. Тој е исто така познат како основач на BitShares, Steem, и BitUSD.

Вреди да се спомене дека на програмерите одлучи да спроведе прибирање финансиски средства до јуни 2, 2018. Тоа е значителен период за такви проекти. На крајот на октомври, на скала Стартување 2017 конференција Брок Пирс изјави дека МЦК EOS привлекоа речиси $700 милиони во 345 дена, и тоа не беше лимитот. Според Пирс, тоа МЦК ќе се соберат повеќе од $1 милијарди пред да заврши.

Платформата е управувана на blockchain во форма на оперативниот систем за програмери. Примарната цел е да се подобри ефикасноста на информатичката технологија (не постои ограничување до совршенство, и можностите на таквите системи се ограничени само од човековата свест) и да се реши проблемот на blockchain приспособливост со зголемување на бројот на корисници на милиони и брзината на трансакции на милиони во секунда преку паралелно пресметување и обработка на податоци. Овие идеи се импресивни. функционирање на мрежата ќе биде потврдена од страна на ОЛХ (Делегирани Доказ за акциите). Тоа е, тоа е потребно да се задржи вашиот паричник со некои парички во секое време за трансакцијата да се појави во blockchain. А конкретна бројка не може да се обезбеди во моментов, но ја анализираше принцип на рударска ПОС, станува јасно дека на повеќе пари се на располагање, толку повеќе шанси имате да се најде блок. Овој метод е добро се покажа во социјалната мрежа Steemit, каде што просечната време да се потврди трансакцијата е неколку секунди.

FileCoin – A Децентрализирана пазарот за складирање на податоци

$257 милиони денари,

FileCoin е децентрализирана мрежа на свои blockchain за складирање и обработка на податоци. Принципот на мрежни операции може да се спореди со рударството; единствената разлика е платформа за рударство. Корисниците обезбеди пристап до нивно чување во замена за FileCoins.

Постојат два начини на користење на мрежата:

Клиенти купуваат облак складирање или да бара потребни известувања од рударите во мрежата и да платат за услугите со FileCoins.

Рудари им обезбеди на корисниците со пристап до нивните складирање за FileCoins.

FileCoin има конкуренти како што се Storj и СВР. Првиот проект се базира на Ethereum и има проблеми со приспособливост, а втората е прилично бавен, како и. FileCoin користи сопствената мрежа и протоколи за да комуницирате со корисниците и нивните податоци.

Tezos – А нови дигитални Комонвелтот

$232 милиони денари,

Tezos е нова децентрализирана само-управувачки blockchain систем што создава вистински дигитален заедница. Оваа технологија го олеснува формална верификација, кој математички докажува исправноста на регулаторните код операции и ја зголемува безбедноста на најделикатните или финансиски пондерирана паметни договори.

Со други зборови, програмерите воведе алтернатива Ethereum и го објави пуштањето на нов протокол специјализирани за работа со безбедна паметни договори. Системот е во насока на исполнување на основните задачи, како што се транспарентност, безбедност, и брзината на работа. Сопствениот јазик за паметни договори, наречен Michelson, нуди формална верификација систем според принципот кој се користи во авио-индустријата.

И покрај толку успешна МЦК, проектот е сè уште на самиот почеток на развој се должи на некои внатрешни конфликти. Основачите на компанијата собрал борба со претседателот на Швајцарската фонд, кои се предвидени за собирање на средства, а инвеститорите се уште чекаат за нивните белези. Додека повеќето нетрпеливи оние кои веќе се поднесени неколку тужби против проектот.

банкор – Децентрализирана ликвидност мрежа

$150 милиони денари,

Банкор е децентрализирана мрежа која им овозможува да ги чувате Ethereum токени и лесно да се претворат во било кој друг токени без трети лица на автоматски пресметува цена со користење на едноставни веб-паричник.

Основата на проектот е паметен договори и подобрување на прототип на мрежата Ethereum кои разменува токени заобиколувајќи cryptocurrency размена. Тоа е брз, сигурен, и, она што е најважно, безбедно. Трансакции се врши со помош на паметни договори. “Магијата е во математика и едноставна формула која купува и продава во таков начин што постојано ликвидност на пазарот се одржува без оглед на обемот и размена огласи,” на програмерите да се објасни.

Достигнувањата на компанијата се повеќе од 50 знак проекти, вклучувајќи и електрични Леџер, ВОСОК токен, ЧУВСТВО, и други. Тие веќе се приклучиле на мрежата банкор. Девет проекти партнер веќе имаат активирано нивните токени и може да се купи и да ги продаде преку примена банкор. Покрај БНТ (Банкор мрежа токен), на апликација поддржува ЕТХ, GNO, enj, БМК, IND, STX, ЖЕЛБА, and IQT. Со помош на паметни договори, мрежата конвертира 20.7 милиони БНТ ($58 милиони евра на просечната стапка на банкор).

статус – На Ethereum Mobile оперативниот систем

$100 милиони денари,

Тоа е сосема нова екосистем на децентрализирано апликации (DApps), кој им овозможува на корисниците со удобен интерфејс за интеракција со системот, како и со другите корисници на оваа платформа. Згора на тоа, системот можат самостојно да вршат функции на паричник, на прелистувачот, и разговор. Целиот процес е децентрализирана и, затоа,, безбеден и брз.

Интересно е тоа што на програмерите се обложуваат на заедницата во развој на проектот. Тоа е, на програмерите им даде можност на сопственикот на жетони во нивната заедница да учествуваат во процесот на донесување одлуки за развој на проекти и покрај фактот дека принципот на МЦК значи отсуство на такви права.

Неколку децентрализирана апликации веќе се регистрирани во статус, вклучувајќи Гнозата и Арагон.

Гнозата (250,000 ЕТХ собрани) е децентрализирана платформа за предвидувања. на пример, предвидувања може да се цел да се разговара познати луѓе, новинарски дискусии, пред-аукција вреднување на уметнички дела, спортско обложување, итн.

TenX – Конвертирате и Поминуваат виртуелни валути. Во секое време. насекаде

$83,1 милиони денари,

Друштвото за плаќање во Сингапур се стреми да се направи употреба на cryptocurrencies како удобен и лесен за употреба на фиат валути. така, тие добиле одобрение од Виза и Мастеркард и издаде свој пластични картички. Трошоците за издавање на картичката е $15, но можете да нарачате својата виртуелна верзија на официјалниот сајт, како и. Компанијата ветува ниски провизии за користење на услугата, доколку трошоците на картичката се помалку од $1,000 годишно. Ако трошоците на картичката надминува ова ниво, надоместоци на Комисијата нема да се наплаќа.

Денес, системот работи со Bitcoin, додека етер и цртичка сте во затворена бета режим. Поддршката на ERC20 стандард токени, исто така, се наведува, што значи компатибилност со DGX, REP, ДОВЕРБА, NEO, и други. Она што е најинтересно е тоа што може да се плати со картичка TenX во било која продавница која прифаќа Виза и Мастеркард. Тоа е многу ветувачки проект поддржан од Vitalik Buterin.

граѓански – Безбедна идентитет Екосистем

$33 милиони денари,

Граѓански има за цел да се изгради еден универзален екосистем кој обезбедува пристап до потребните информации на барање. Имено, тоа обезбедува пристап до услугите за утврдување на идентитетот преку blockchain. Така, Граѓански ќе обезбеди едноставен и безбеден пристап до личните податоци на корисниците и да се провери нивниот идентитет.

на пример, компанијата нуди жители на Далечниот Исток за да учествуваат во извлекувањето на автомобилот, кој ќе се одржи само за нив. Ако промотор соработка со Граѓански, тие можат да проверат дали сите учесници на жителите од овој дел на земјата.

Граѓански веќе објави барање за својата дигитална идентификација платформа, познат како безбедна платформа идентитет за граѓанско (само iOS верзија).

Aventus – B2B Ким инфраструктура

$18.7 милиони денари,

Aventus е алатка за да се создаде и да се промовира билети за различни настани во безбедна и транспарентен начин. Организаторите на настанот себе не ја контролира дистрибуцијата билети.

Проектот овозможува да се преиспита принципот на дистрибуција на билетите во секундарните пазари, како и да ги елиминираат нерегулиран рекламирање и незаконски активности во врска со продажбата на билети. Со таква алатка, организаторите ќе бидат во можност да го поставите на минималните и максималните цени за билети и да се следи нивното движење во секундарниот пазар, со што целиот процес транспарентен и фер.

Со други зборови, тоа е сигурен систем на билети. Примарна задача на Aventus е да се промени концептот на билети дистрибутивната и да ја направат децентрализирана, која ќе им овозможи промотори и специјализирани системи за продажба на билети за настани и автоматски добивате провизија за тоа.

Сега ние ќе се посвети посебно внимание на неколку успешни руски проекти МЦК.

MobileGo – Втората Игри на среќа револуција доаѓа

$53 милиони денари,

Широкопојасен пристап на Интернет го смени светот на игрите. Еден кампањи се здодевни, и играчи сакаат да се натпреваруваат едни со други во реално време. Технологијата на blockchain ќе направи револуција во мултиплеер игри: сега cybersport натпревари ќе станат достапни за секого. Ова е веќе на располагање со смарт токен MobileGo, која ќе им овозможи на милиони играчи од целиот свет да се обединат во децентрализирана P2P турнири и натпревари.

Да се ​​стави тоа право, програмерите сакаат да ги прошират границите на е-спортски настани, кој ќе им овозможи на сите играчи да учествуваат во натпревари под еднакви услови. Играчите ќе бидат наградени за одредени достигнувања со парични награди.

Руската рударски центар – повеќеклеточни рударство

$43 милиони денари,

Рускиот холдинг компанија започна рударски центри во Русија, се развива уникатен и најнапредните рудари, наречен Multiclet, и произведува Изгрејсонце рудари.

Главната пробив идеја на овој проект е да се создаде "ASIC-отпорни" рудар кој ќе рудник cryptocurrency, на пример, Ethereum, неколку пати поефикасно од графички картички и употреба на минимална количина на енергија. Ваквите показатели се планира да се постигне преку развој на повеќеклеточни процесор, кој ќе се базира на сличен принцип на дистрибуирани компјутерски чип графичка картичка.

Денес, Компанијата го снабдува Изгрејсонце ASICS со странски Bitfury чипови. Развојот на домашните компјутери процесор ќе трае околу една година. Проектот може да се смета на руската револуција во рударството.

ИНС Екосистем – На индустрија Бакалница, reinvented
$42.1 милиони денари,

Ова стартување е првиот глобален децентрализирана екосистем кој ги поврзува производителите на храна и потрошувачи директно.

Целта е дека купувачите може да комуницирате со производителот директно, заобиколувајќи трговците на мало и други посредници, кои не можат да бидат целосно контролиран. Трговија на мало обично честото користење на нивната пазарна моќ: тие презареждам цени и сузбивање на малите трговци. Тоа е заеднички проблем што може да се реши со ИНС Екосистем.

SONM – Универзална магла суперкомпјутер

$42 милиони денари,

Проектот претставува концепт на децентрализирана глобалната суперкомпјутер за компјутери магла. Децентрализираната оперативен систем на платформата Ethereum е одговорен за спроведување на компјутерски функции и способности. Овој систем е специјализирана парче софтвер кој може да се интегрираат илјадници, па дури и милиони компјутери низ целиот свет во една компјутерска мрежа. Ова ќе го направи тоа е можно да се постигне рекордни резултати во било кој тип на пресметка и комплексноста, без разлика дали тоа е пресметување на бројот на молекули во едно парче на ДНК во медицината, или истражување далечни простор, или во потрага по нови видови на животот на Земјата и другите планети.


Најмногу средства за време на продажбата знак


Еден извор decenter.org