Како да се создаде Крипто Размена

Ви ги претставуваме на твоето внимание интервју со основачот и извршен директор на Крипто Размена btc-alpha.com Витали Bodnar, како да се создаде Крипто берза од нула.

Како што знаете за Cryptocurrency?

Мојата специјализација во образованието – физика, Компјутерски науки, компјутерската технологија, Јас бев постојано се вклучени во развој. Некако јас случајно го прочитав на форумот за Bitcoin и почна да се разбере на денот, прочитате што за тоа како тоа функционира.

Како ти се во Крипто индустрија?

Се започна со фактот дека јас се прашував како рударството се случува. По пронајдат процесот, има уште еден проблем – што да прават со пари кои јас ковани. Зедов пари за размена, кои, патем, се работи ужасно потоа. Па јас без вклучен за тргување.

Зошто се одлучивте дека треба да се создаде Крипто Размена?

Ова се должи на мојот прв неуспех. јас, како и секој добар трговец, имаат збир на правила кои јас не ги прекршуваат: Јас планираат однапред излезот од позиција, Јас не работат кога сум под стрес, Јас не се обидуваат да го поправат minuses, тоа е полесно за мене да се чека, Јас не се надоместат во дека денот кога ќе одам до минус, Јас само ги затворам мојот лаптоп и не работат. Мојот неуспех се случи поради стрес, и во тој момент јас се скрши сите други правила. Отидов во негативна договор, ја затвори во негативна, одлучи да се надоместат. За еден ден, јас спроведе 10 операции со ова сценарио. Изгубив неколку десетици илјади долари, што сум заработил во текот на еден многу долго време.

Како ова влијае на создавање на Берзата?

Почнав да се анализира ситуацијата и да сфати дека трговец може да се заработи, или губат пари. Но размена секогаш останува во награда. Сфатив дека ова е доста интересно и дека сакам да се создаде мојата сопствена берза Крипто.

Да направиме 5 чекори за да создаде свој Крипто Размена.

Првиот чекор?

за мене, првото нешто е да се “изгори со производот.” На сите мои пријатели, познаници, странци, Јас им кажа на сите дека сум бил во развој Крипто размена и ми требаше тим, луѓе, пари, и сите рекоа дека ова не би сакал да работиш, но имав луди вера. Сето ова беше приближно во 2014-2015.

Бидејќи имав позитивна репутација за развој на проекти, луѓе веднаш се појави, кои не поверуваа во cryptocurrency, не во Крипто Размена, но за мене како програмер кој може да се создаде производ.

првично, Имав една идеја која може да се земе готови база на Cryptoexchange, да го менувате малку, и ќе функционира. Како и со платформи за onlineshop. Но, таков производ не постои. Продлабочување во оваа тема, Сфатив дека сакам да пишувам се од почеток и да се разбере се што е во детали.

На вториот чекор?

Пресметување на целиот бизнис модел. Во тоа време ние се користи bitcoinwisdom – една од првите ресурси каде што ќе може да се види како се движи на пазарот, и да се анализира што е за еден ден, еден месец, и да види како тома. на пример, размена за еден ден спроведе операции на 5000 Bitcoins на условна курс на $ 500. Комисијата за хартии – 0.4%. 500 е помножена со 5000 и од 0.4 и да добиеме веројатно профит на ден.

така, бизнис модел за размена на е прилично едноставна?

Да, Верувам дека ако нешто е многу комплицирано, тогаш тоа нема да работи, само едноставни работи работи.

Како да се создаде Крипто Размена

Третиот чекор?

Подготовка на технички спецификации. Морам да кажам дека првичниот технички задача, јас создаде и добиениот резултат се фундаментално различни нешта, од причина што јас не разбирав многу голем број на детали, некои моменти кои ми се чинеше многу важно да не се важни на сите, а напротив. Ова е стандардна приказна.

Кажи ми во повеќе детали, како го направи TS? Каде тој го добиете информации?

Во тоа време, Јас се тргува на многу размена и видов како се случи DOS напади, видов како размена банкротираше, видов кога корисниците беа лојални на размена, и кога тие не, и зошто тоа се случи. Се подготви условите на референца од моето искуство, Не сум направил производ во кој јас како трговец ќе биде удобно. Сакав сите операции за да биде разбирлив. Јас се користат програмата да се создаде интерфејс, каде што го изведов 25 страници на иднината сајт и да ја изгради својата логика. Згора на тоа, сите Cryptoexchanges се во основа исти.

Колку често ги користите готови технички решенија?

Сакав да ги користите за да се примаат и испрати Bitcoin blockchain.info. Во тоа време, тие се предвидени на јавните API. Во почетната фаза, ми се чинеше дека тоа е доволно за да го добиете најдоброто можно на производи со минимални трошоци, а потоа едноставно да се подобри и да се подобри секој елемент. Но тие ни негираше, без објаснување на причините. Мислам дека ова е еден од најуспешните неуспеси што се случи. Решивме да дознаам како Bitcoin дела, и напиша на нашите клиенти целосно од нула, кој сега е постојано подобрување. Тоа е, ние си имаме Bitcoin паричник.

Четвртиот чекор?

Ова е тимот. Јас веќе добро координиран тим, со кого работеше на два проекти. Но, сфатив дека немаме доволно искуство да се создаде квалитетен производ во cryptosphere. Затоа, решивме да пумпа нашите сознанија со дополнителни задачи, на пример, учествуваше во развојот на заштита против DDOS-напади, услуги за добивање пари, и така натаму. За три години работевме на технички задача и паралелно – на трети лица проекти да се разбере како се работи. Благодарение на оваа, ние, исто така, се запознаа со специјалисти, кои помогнаа да продолжат нашиот проект.

Петтиот чекор?

Најбаналните е пари. Во почетокот, Јас бев во можност да се соберат околу $ 300,000. Ова е година на тим од програмери, минималните трошоци, но без оглед на правните услуги. Но, тоа беше во 2013. сега, јас мислам, минимум $ 1 милиони евра се потребни за. Почнавме во различни конкурентна средина и другите состојби, тогаш не само што беа 5 берзи, и сега постојат стотици од нив.


Што е Прецизни на вашите корисници?

Целиот свет, но сега ние се забрани регистрација од Америка, бидејќи на правни прашања.

Колку вработени се вклучени во безбедноста?

Ако постои итна задача, тогаш на целиот тим се занимава со тоа, и без оглед на тоа пат тоа се случи.

Дали постои награда за наоѓање пропусти? И што?

Пред некој ден, плати награда за пронаоѓање на можноста за фалсификување Администратор Е-пошта. Всушност, тие не можат да се всушност се имплементира, но тоа е теоретски можно да ги искористат предностите на оваа ранливост.

И колку не ги плаќаат?

Неколку стотици, мала количина, бидејќи тоа не е критична ранливост. Имаме листа на трошоци за пронаоѓање или други слабости.

Кои се главните трговски парови на вашиот размена?

БТК / УСД, LTC / УСД, БТК / валута, БТ / Zcash.

Како можам да ја ставам токен на размена?

Имаме делот за додавање на монети, и тоа јасно покажува кој може да се додаде, а кој не.

Ви благодариме за фасцинантен интервју


Подготвени од страна на CryptoRadio тим

3 comments

  1. Bitcoin has increased in value by over 3000 in the last few years alone. The Crypto World is exploding with potential right now – this is the time to start and profit!

  2. Mannabase a new Cryptocurrency is actually giving away FREE coins every week to new users. The best part is they are a Humanitarian organisation set to be bigger than Bitcoin. This could be the Biggest Free Investment you ever make. If you have 5 Minutes spare read the Whitepaper these Guys are something else.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *