Како можам да изгуби речиси 200 Bitcoin тргување оваа изминатиот месец

на поучни приказна од страна на Reddit, кој сакаше да остане анонимен.


така, скратам приказната, Почнав тргување пред една година, бил копнеж маргина целиот рок од 1k да 19k ( понекогаш затворање на врвот, понекогаш затворање премногу рано или доцна, но секогаш прави профит)

Се свртев 3 смирен БТК што имав од играње покер (во времето 3k) во речиси 200 БТК кој беше речиси 4 милиони на врвот и ќе биде 2 милиони по тековни цени.

Мислев дека сум трговско гениј, бог, како и да е. Како и да е, ова е местото каде што започнува тага.

По депонија од 19k да 11k отидов долго на дното, и се чуваат додавајќи мојата позиција на отскокнување 12k 13k, 14k. потоа, на 16k мртва мачка, мојот став беше уште еден 100 БТК во добивка. Наместо затворање потоа и со вкупна 300 БТК, Јас се зголеми вкупниот капитал и зголемување на големината на мојата позиција. Целата оваа позиција беше liquadated на падот назад кон 12k, бидејќи мојот влез се пресели толку многу. изгубив 100 БТК профит хартија и речиси 50 БТК маргина. Бев devasted, и до 150 Вкупно БТК.

По оценка на ситуацијата, Дојдов до заклучок дека на пумпата 16k мртва мачка и дека ние ќе се обидеме пониски. Затоа јас shorted. во 12k. Додал 13k. Додал 14 и 15k. Доби ликвидирани на врвот на 17k. друг 50 губење на БТК. сведува на 100.

Размислете, во ред, направивме високо високо на 17k, uptrend назад. отиде долг. Доби ликвидирана на 13k.

50 БТК лево. уништена, сигурен, нема поим што се случува. Са преку падот на 9k, кога ние сепак мислев дека тоа би можело да биде на дното. копнееше на 11500, паника затворени 10500. Кога одевме во 13k ми беше мене корне за паника затворање, отиде на долг 12800.

Ликвидирани ова утро за мојот последен Bitcoin. Како можам да изгуби речиси 200 Bitcoin

3 БТК на 200, до 0

Во тоа време се уште сум во шок, Во последните неколку месеци Ive запоставени односите и училиште, и Ive е мечтаење за живеење на висока живот богата како ебам со моите милиони.

сега, Јас сум никаде.

Објавување на оваа, па други воопшто не проигравам животот се менува пари. Воопшто не сакаат донации или совети не објавувањето на адреса воопшто не ми PM. Јас никогаш не сакаат да го слушнат зборот БТК повторно затоа што сакам да се заборавинајдобрите Коментари

gypsytoy Јас не се чини дека се враќа. Јас во основа ја имаат истата приказна како ОП, освен што отидов од инвестирањето се што имав (како студент) да се купи 60 БТК во 2013 и држи силно за солидна 4 години. Тогаш имаат ментална здравствена криза во текот на 2016 и давање 20 БТК далеку за странци онлајн кои се предностите на мене, никогаш не се вратил. Потоа во декември, дена пред врвот, Научив што маргина тргување беше всушност. Луд мал малку. Си ја заборавивте добра сума додека заспијам за време на падот, а потоа си поигруваше со целата работа (40 БТК) до 0.02 БТК.

Јас сум надвор уништени. Јас сум убеден дека јас ќе одам да се стави крај на мојот живот во текот на овој и веќе сте почнале себеси одвојување од светот и добивање на моите прашања со цел. Се чувствувам чудно откривање и признавање на тоа на reddit, но овој пост е погодок, како што го прави еден од главните потсистеми за братот на човек, кој се самоуби во иста ситуација.

Му се восхитувам на оние кои можат да ги преброди пречките од овој вид, но јас не сум еден од нив. Знаев дека од моментот кога ќе го прочитате бела хартија што Bitcoin беше игра менува идеја. Испив моите заштеди во него, убеден дека магацинот ми ќе биде во вредност од еден милион (20K) во рамките 5 години (Јас ова го нарече речиси совршено). Тоа дури и не е како да сакаат да живеат екстравагантен животен стил, Јас само сакав да се чувствуваат финансиски безбедни за еднаш во мојот живот и сакаше да го споделат богатството со оние кои се блиску до мене, и да помогне да се изгради позитивен бизниси и подобар свет. меми на пумпата и самосвали и Lamborghini се толку ништожно, како светот треба повеќе безумната хедонистички консумеризмот. Јас пораснав прилично сиромашни и одбиени од згрижувачки дом на Детскиот дом и од училиште до училиште. Јас едвај го направи преку колеџ и немаат ликвидни вештини. Го изгубив мојот мртов работа end продажбата неколку месеци наназад и не можам да се натерам да се врати во едвај добивање на купување. Се одржа силна во текот на годините, иако јас да сум, секако, се користат парите во време. Јас секогаш се донесе мојот ручек на работа и секогаш се во метрото кога можев, наместо да плаќаат за Желбата. Јас инвестирани неколку илјади долари назад во 2013 и никогаш не го видел ниту денар од тоа. ОП е многу попрочуен од мене, бидејќи јас сигурно немаат самопочитта да одбиеме донации, но јас сум исто така, прилично сигурни дека луѓето не се донирање на мала армија на луѓе кои се во иста ситуација и јас очигледно Дон 't го заслужуваат тоа во секој случај. Кога јас се кандидира во пријатели, тие секогаш се прашуваат за тоа како и јас мора да се прави, бидејќи тие знаат дека јас сум бил Bitcoin поборник за долго време. Насмеани и ги гледа во очи додека зборуваат позитивно за Bitcoin е неверојатно оданочување и јас веднаш сакате да се фрли во најблиската корпата за ѓубре потоа.

Знам дека некаде на друго место во универзумот, таму е "мене’ кој одлучи против маргина тргување или запрен по неколку загуби или не започнете ја репродукцијата бик на почетокот на мечка пазар. Не мене иако, Јас сум будала и јас потроши само нешто се случува за мене во животот. Се надевам дека другите го послуша предупредувањата, но знам дека повеќето ќе не. Како и да е, Јас не имаат тип на ум да ги споделите со нешто како ова оди и јас не може да издржи да се види Bitcoin месечина повторно и да се остави зад себе. Тажно е што парите можат да имаат таква моќ над луѓето. Знам дека многумина имале нивниот живот драматично се промени на подобро, но претпоставувам дека постојат две страни на проблемот.

Јас дури и не знам зошто јас се уште обземам над Bitcoin и овој под. Јас буквално не можат да мислат на ништо друго, поголемиот дел од времето. Претпоставувам дека се задржи надевајќи се дека тоа ќе се намали за некои многу ниска сума и дека ќе биде во можност да купат назад, но тоа не дава никаква смисла, бидејќи јас немам $10 на моето име да се стави назад во. Одам да ја изгубам бенефиции за невработеност и домување за неколку месеци и навистина имаат каде да се обратат еднаш што се случува.

Знам дека повеќето луѓе ќе се повлече од страна на нивните bootstraps и го носат на, но знам дека никогаш не може да избега мојот ум. Жал ми е да проповед негативно на вашиот вид и образложена коментар. Посакувам ОП најдобрите и тој се чини дека има многу подобри односот кон искушение од мене, дури и со удели во тоа што многу повисока.

Уредување: Јас најмногу жалам објавување на оваа. Јас вид на јавуваа дека ќе се погребани, не се свесни дека оваа тема е сè уште прилично активен и дека јас испратени на врвот коментар. Ви благодариме за коментари, Премиери и убави зборови. Јас не сум во непосредна опасност од ништо и не се обидува да започне Штета партија за себе. сепак, Ви благодарам на сите за вашата загриженост.


JungleSumTimes Сум бил таму. Изгубив империја во целост 10 Пред години. Назад кон плоштад една. Ќе биде горчлив и лути за некое време. Обиди се со промена на сценографијата. А промена на географска ширина.

Само да научат да бидат благодарни за она што го немаат. Уште треба вашиот вид? Твоите раце се уште работат? Ти си добар во кажувајќи шеги? Основи. Ви благодариме на вашиот постојано љубов ѕвезди погоре за овие работи.

Поради немање пари или не имаат пари навистина не се промени на кој сте. Работи на тоа момче. Му даде некои гасена. Ќе се врати. Само е потребно време и многу простува себе.


Rabbit0123 Тоа се случува да биде во ред.

Постои приказна за еден кинески човек кој имаше една убава коњ и секој беше љубоморен за неа, велејќи како "Еј ти си толку богата". Тој се смееше и одговарање "ха, ха, ќе видиме". Во еден момент таа се стрча во шумата, па луѓето се велејќи: "О вие бевте во право, ја нема и ќе се направи човек !". Тој одговори: "Ќе видиме". Во неколку месеци на коњ се врати со некои други коњи – момчињата таа се најде во дивината. Луѓето беа вчудоневидени "Леле вие ​​сте сега најбогатиот човек во селото, треба да биде среќен!". Тој одговарал "Ќе видиме", повторно. Тогаш неговиот син, додека се обидува да се прошетаат на диви коњи падна и скрши ногата… кој беше многу лоша состојба во средновековна Кина . "Ах, сето тоа богатство испадна да биде клетва". "Ќе видиме!". Во неколку месеци кинескиот цар започна војната и ги презеле сите здрави момчиња од селото, освен оној кој имал скршеница на ногата, се разбира. Луѓето беа уништени. "О, колку беше во право бевте старец , сега немаме ништо, нашата сакана синови се качил да се борат во глупава војна, и се чуваат на вашиот коњи и вашето дете !". Погоди што тој одговори:!

Тоа е многу, многу тажна ситуација и сите ние сме тука за да ги споделите вашите болка и страдање. Важно е да се запамети иако е тоа што сте го изгубиле само неколку БТК, и животот не е само подеми и падови, не само, тоа е мешавина од двете. Навистина е во ваша моќ за да не се премногу возбудени за подеми и падови на премногу уништени, по една постои друга Следниве , останат отворени.

Тоа се случува да биде во ред пријателе, тоа е во ред, дури и сега. Ќе видите.

изменето: правопис


gypsytoy благодарение, човек. Тоа е всушност прилично релевантни алегорија и не сте го чуле. Точно е дека работите се менуваат, за подобро или полошо, а секако дека постојат многу работи кои треба да се живее за, Јас само знам дека ќе биде тешко или невозможно за мене да се прости од целата оваа тешко искушение. Мојот ум веќе ме измачува и сега има еден куп повеќе гориво да го стори тоа.

Благодарам уште еднаш, Јас сум преземање овие коментари на срцето.

doc_samson Ако ви се допаѓа таа приказна може да уживате во читањето на некои книги на Зен. Имаше еден особено, не може да се сети на името на тоа, но тоа беше многу мала и многу густа и само имаше еден парабола на секоја страница или две. Особено некои Зен книги на воин дух. Многу нешта се допаѓа прифати смрт, така што навистина може да се живее секој ден на нејзината потполност, итн.

Исто така, Тао Те Чинг кинеската филозофија книга. А можеби и некои будизмот.

И Маркус Arelius’ медитации, многу стоицизам која е многу слична на Зен.

Смртта се насмевнува на сите нас, но сите што човек може да направите е да се насмевнам назад.

Имаш власт над вашиот ум – не надвор од настани. се реализира оваа, и ќе најдете сила.

Среќата на твојот живот зависи од квалитетот на твоите мисли.

Ако се потресени од ништо надворешни, болката не е поради самата работа, но на вашата проценка за тоа; и ова ќе имаат моќ да ги отповика во секој момент.


Fontas Вашиот прв богатство, направени и загуби. Сум бил таму.

Постојат само две можности. Дали сето ова среќа, или тоа е вештина?

Ако тоа беше среќа, тогаш сте имале неверојатна ноќ во казино, но никогаш не наплатија. На крајот на куќата освои, како што секогаш го правам. Го стави зад вас, направи мем во врска со тоа, и тоа е една приказна да кажам во баровите. Сината пилула.

Ако тоа беше вештина, сте преземање на црвената пилула. Трупаат уште 3k, и го прават тоа сите одново. Само повтори она што го направи во изминатата година – Всушност, тоа ќе биде полесно и побрзо по втор пат околу. Ти си една година зад, што смрди, но ќе се заокружи со што сите врати и повеќе. Тоа е, ако вашата стратегија е навистина звук.

Многу луѓе кои се прават и ќе ја изгуби својата прва богатство никогаш обидете се повторно, и никогаш да дознаете дали тоа беше среќа или вештина.

Јас завршив скокање зајакот дупка по поразот од мојата прва тргување богатство. Најдобра одлука во мојот живот. Мојата втора дојде дури и побрзо од првиот, и беше многу поголем – оригиналниот суми сега се чини дека минимални.

Од тебе зависи, ако сакате да дознаете колку длабоко вашиот зајакот дупка оди.


zksnugsЈас разбирам вашата болка. Јас навистина.

Понекогаш посакувам никогаш не дојдов да се знае на крипто. Тоа е и благослов и проклетство. А благослов, бидејќи можете да се "луди gainzz", но во исто време, ви се заробени во оваа морничава светот, каде што вашиот ум талка да мисли како тоа, како може да се пензионира милионер, ако не го продал на почетокот / го направи тоа во ред трговија / купен во претходните итн. Јас не мислам дека ние никогаш не може да се оттргне од. Се додека ние живееме засекогаш ќе биде роб на овие мисли, кој секогаш ќе се враќаат кај нас прогонуваат на она што би можеле да се "направи поинаку". Ние сме веројатно никогаш не може да одиме подалеку и да заборави за тоа, како што можеме да направиме од засрамувачка ситуација. Затоа, додека други луѓе може да го заборави, никогаш нема да заборавиме нашите сопствени акции.

FontasЗен начин на справување со одлуки и губење на богатство – само има 2 можности. Тоа беше среќа или тоа е вештина.

Ако тоа беше среќа, тогаш имав неверојатна ноќ во казино, но никогаш не наплатија. На крајот на куќата освои, како што секогаш го правам. Стави сето тоа зад мене, направи мем во врска со тоа, и тоа само ќе стане смешна приказна да се каже на барови. Сината пилула.

Ако тоа беше вештина, Јас сум преземање на црвената пилула. Трупаат мала база, и го прават тоа сите одново. Го повтори она што го направив првиот пат – Всушност, тоа ќе биде полесно и побрзо по втор пат околу. Тоа е, Доколку целта на стратегијата е навистина звук.

Многу луѓе кои се прават и ќе ја изгуби својата прва среќата никогаш да дознаете дали тоа беше среќа или вештина.

Јас завршив скокање зајакот дупка по поразот од мојот прв dotcom тргување богатство. Најдобра одлука во мојот живот. Мојата втора дојде дури и побрзо од првиот, и беше многу поголем – оригиналниот суми сега се чини дека минимални.

Мојата единствена жалење се губи 2 додека сиромашните години во објектот мајка пред сето тоа го кликнале во мојата глава – среќа или вештина, Јас би можеле да никогаш не се знае – освен ако не се обидете повторно и да видиме. Излегува дека е вештина.

Од тебе зависи, ако сакате да дознаете колку длабоко вашиот зајакот дупка оди.

gypsytoy Да, тоа е тешко дефинитивно. Претпоставувам дека единствениот одговор е да се најде повеќе вредност во други аспекти од животот. врски, хобија, давање назад. Постојат голем број на начини да се обиде да ги поправи вашиот ум по нешто како ова, Јас сум само се загрижени Немам алатки или волја да го стори тоа. Ви благодариме за коментар.


AjaxFC1900 Мислев дека сум трговско гениј, бог, како и да е

Заборавете на богатство, чамци, хотели итн…на крајот на денот, тоа е за сите тоа чувство, секој заслужува да се чувствуваат како што барем еднаш во животот…сте доживеале тоа чувство исклучително млади…не пречи премногу, на крајот од денот сите ние сме во основа веќе мртов, во големата шема на нештата не е важно толку многу, ако сте направиле или изгубени 5 милиони , ви каже повеќе во големата шема на нештата нашето постоење не е важно дека многу и, како што реков, сите ние сме веќе мртви во секој случај.

Тоа е комплициран, понекогаш, во минатото се користи за да биде полесно… како да оди во војна и двете победи на светот или да добијат куршум во главата или умираат на бојното поле…сега ние не се направи тие работи веќе и ние всушност треба да се справи со неуспех кој е начинот на полошо од смртта на нашиот мозок / умови. Тоа беше начин полесно тогаш, кога бевме помалку интелигентни и поагресивни

Cinnamon_Twist Навистина ми се допаѓа оваа логика. Луѓето во минатото беа неверојатно интелигентни само затоа што не му се допадна на accumlated знаење што го имаме денес не ги направи дивјаци. Вие сеуште може да се оди во војна ако сака никој не е ви запирање.

Дека животот филозофија е, исто така, навистина тажно. Тоа не е само евидентно е дека, бидејќи животот на крајот ќе заврши за вас, кои треба да се најде тоа толку бесмислено и ситен.

JungleSumTimes Мислам дека има некој вид на слобода постигнати од признавајќи дека сите ние сме само малку blips на големиот екран. Кога ќе го прифати безначајност на твоето постоење тоа навистина ве ослободува да се само себе си и како тоа лице и се стремиме кон она што го сакаш, отколку да се грижи во секое време за тоа како општеството ќе се судејќи.

Момци се тоа лошо овој начин, бидејќи вашиот субсидирам е голем дел за тоа како ќе се гледа и решена да биде успех во животот. Има толку многу подобри мерки.


pepe_le_shoe Poker има елемент на вештина, но ако зависник од коцкање Анти до, тој ќе се коцка. Тој може да игра тесни за 2, 4, можеби 6+ часа, денови, дури и, но во одреден момент, пред да замине дома, тој ќе се коцка. Тој ќе го имаат тоа моментално застаруваат во дисциплината, тој ќе, само еднаш, оди против коефициенти и залог, сите во на внатрешноста директно нерешено, или притисни премногу тешко со дното сет, кога тој знае длабоко во себе дека тој излезе подготвени.

Постојат покер играчи кои победи цело време, можеби тие го добивме вештина, математика, или читање луѓе. Но, ниту еден од овие луѓе се вистински коцкари. Коцкари секогаш си оди дома со ништо.

Тоа ми беше за некое време. Јас не играат за пари повеќе.


SamAiken Немав 200 БТК, но јас сум бил во слични ситуации навалување најмалку два пати. Вие не сте првиот да се збогатат брзо, а потоа ги изгубите сите на вашите пари. за среќа, што не се заврши во затвор како многу “се збогатат брзо” луѓето го прават.

Според она што го рече, имате големи празнини во знаењето за важноста на разновидност и управување со ризикот, па ве молиме да поминете некое време во тоа истражување. Сега ви се згади од БТК и знам дека ова чувство многу добро, но тоа ќе помине.

Постои можност дека ќе имаме мечешки пазарот за неколку недели или дури месеци, па имате време да се смири, едуцираат за инвестирање и придружете ни се подоцна на следниот бран. Имате многу повеќе искуство и знаење, од просечната крипто инвеститор.

И сега важен дел – сеуште можете да го обнови вашето портфолио од нула! Тоа ќе биде потребно многу подолго, од неколку месеци, но може да го направи тоа. успеав. Многу луѓе не се. Го можеш тоа, премногу.

И тргување е секогаш ризично, стресна и не им дава вредност за општеството или заедницата, па инвестирање и hodling е многу побезбеден начин да се збогатат, наместо тргување. Постарите ќе се, поопасна стрес ќе биде за вас, тоа дури и може да ве убие (e.g. срцев удар). Така да вашето време, учат за управување со ризици, никогаш не си играат со целото портфолио, и кога ќе добие многу cryptos повторно, не заборавајте да се ребалансира вашето портфолио со поместување на некои средства во фиат пари, недвижен имот или акции.

Покрај инвестирањето, Ве молиме не заборавајте да се фокусираат на она што сакате да го направите во животот, освен за да се биде богат човек летање авиони. Како сакате да им помогне на луѓето и да придонесе за заедницата? И да инвестира вашето време во оваа насока. Вашето искуство, знаење и углед не само ќе исчезне како БТК го.

Бидете мудри и да останат смирени!


Hashflare искуства