Секој трет Германски cryptocurrencies смета како инвестиција

иако Bitcoin, Ethereum и соработка. беа тешко погодени од цената опаѓа неодамна, нивната популарност има направено малку за да им наштети. А вкупно 29 проценти од германските граѓани видите дигитални валута како интересна за инвестирање. Претставникот истражување во контекст на Мејлер Дигитални Студија 2018 се одржа помеѓу крајот на февруари, а до крајот на март, односно веднаш по понекогаш многу остар цена паѓа во дигитални валути. Особено, на независноста на регулаторните финансиски системи и изгледите за високо се враќа вложи големо воодушевување на Германците. Интересот на помладата и дигитално affine Германците е особено нагласена. На возраст меѓу 18 и 34, речиси една во две (46 проценти) е заинтересиран за cryptocurrencies како инвестиција – и покрај често негативни извештаи.

cryptocurrencies како инвестиција

Медиуми присуство се зголемува интересот за Bitcoin и Ко

Минатата година, стапки cryptocurrency скокна од една рекордно високо ниво на следната, но од крајот на 2017, цената на Bitcoin, најшироко користени cryptocurrency, опадна повеќе од 65 проценти. Медиумите известуваа од движењата на цената и голем број претставници на индустријата се зборува со предупредувања; како што се Deutsche Bundesbank или орган BaFin германската финансиска супервизија. Гласовите на експерти, кој предвиде револуција во инвестиции бизнис со cryptocurrencies, исто така, стана многу потивко.

“Вреди да се одбележи дека Германците се уште се заинтересирани cryptocurrencies како финансиски инвестиции и покрај високите загуби и очигледни ризици,” вели д-р. недостаток Томас, Мејлер главен Дигитални директор. “Таму е, секако вистински ризик дека луѓето ќе губат пари, само поради тоа што тие го следат возбуда.” Bitcoin беше првиот cryptocurrency во 2009, и сега има повеќе од 1,500. Децентрализирано управување со податоци и криптографски протоколи обезбедени креирате дигитални плаќање трансакции без централните органи како што се банките.

Жените се фасцинирани од независноста систем, мажи со можности за враќање

Тоа е особено независноста на утврдените финансиски системи кои фасцинира Германците за cryptocurrencies. Овој аспект е значително повеќе важно за жените (60 проценти) отколку за мажите (51 проценти). Изгледите за наводно висок враќа, од друга страна, особено иритира мажите (56 проценти во однос на 36 проценти од жените). За секој трет фан на cryptocurrencies, Анонимноста е исто така важно. За разлика од, на пример, корпоративни акции, поединецот инвеститор не е од интерес. Со владение на cryptocurrencies нема вработен во банката или брокер има увид во депо. За секој петти заинтересирано лице, исто така има и емотивни причини, како што се возбудува и “зестрогонец чувство” за инвестирање во релативно нова форма на дигитални инвестиции.

Фасцинација со млади луѓе, особено голем

На чекор да се инвестира особено од страна на младите луѓе. На шест проценти, дигитални домородци имаат двојно повеќе cryptocurrencies што просечната популација. Во текот на следните дванаесет месеци, друг 14 проценти од 18- на 34-годишна возраст се уште сакаат да расте cryptocurrencies. Во сите возрасни групи, ова е само осум проценти. “И покрај сите фасцинација, млади инвеститори не треба да се губи пред очите на понуди од утврдените банкарскиот систем. Секој кој веќе прави инвестиција во хартии од вредност како инвестиција, секако, не треба да се инвестира во cryptocurrencies поради високите ризици кои се вклучени. Бидејќи овој тип на инвестиција е мошне шпекулативни, “продолжува Томас Mangel.

Знаење за можностите и ризиците е веројатно процениле

високата цена флуктуации во cryptocurrencies како и плановите на банкарски синдикати или дури и земји да основаат свои cryptocurrencies доведоа до широка медиумска покриеност. Резултатите од студијата укажуваат дека оваа медиуми присуство води многу Германци да се заклучи дека тие се запознаени со cryptocurrencies – затоа што веќе сте ги прочитале или слушнале толку многу за нив. 20 проценти од Германците се потврдат добро или многу добро познавање на cryptocurrencies. На дигитални домородци се чувствуваат дури и подобрување на безбедноста на земјата: 29 проценти од 18- на 34-годишна возраст се сметаат себеси “крипто познавачи”.

“Поради медиумите hypes, многу луѓе се прецени своите знаења за можностите и ризиците од cryptocurrencies како инвестиција,” предупредува Томас Mangel. на пример, многу од нив не ќе знаат дека профитот од cryptocurrencies треба целосно да се оданочуваат, ако тие не ги чува најмалку една година. Над сите, ризикот од вкупната загуба, која не постои и за други инвестиции во оваа форма, не е дадена доволно внимание. Секој кој би сакале да инвестираат во cryptocurrencies, сепак, се препорачува да се изберат само сума што тие може да го направи без.

Основни информации за дигитална Студија мејлер 2018 – Дигиталниот германската и пари

Во периодот од февруари до март оваа година, 3,100 Германците беа интервјуирани за дигитални Студија мејлер 2018 – Дигиталниот германската и пари. По четврти пат по ред, студија мејлер проучува развојот на настаните кои се појавуваат во различни области на германски живот во однос на дигитализацијата во целина и особено финансиски теми. Со цел да се прикажуваат структурата на населението-претставник, примерокот се бројат од страна на државните (proportionalization), возраст и пол. Референтната датотека беше врз основа на пописот 2011 на Сојузниот завод за статистика. Резултатите се заокружени на цели броеви. Отстапувања во одделение може да се објасни со заокружување разликите.

 

2 comments

  1. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *