Грешки на Крипто инвеститори. грешка 5

Се вклучат во маргина тргување

Маргинална тргување е еден од најпрофитабилните, но во исто време повеќето ризични стратегии за крипто трговци. Оваа стратегија е погодна само за искусни играчи кои се подготвени да направат големи финансиски загуби.

Во маргина тргување, на cryptotrader зема кредит од брокер, во чие лице размена е најчесто заем, преку обезбедување на износот на колатералот – маргина. Во исто време, интерес е обвинет за користење на кредит. Така, на cryptotrader може да се инвестира во cryptocurrency во износ поголем од рамнотежа.

Постојат две главни варијанти на маргина тргување: тоа е долга позиција, или игра за подигање, кога трговецот става на фактот дека крипто средства ќе се зголеми во цена, и кратка позиција, или игра за пад, кога стапката оди на фактот дека цената за cryptocurrency ќе се намали. Сепак, Ако цената на крипто средства сериозно да оди надолу, додека тргување во пораст, тогаш кога го достигне одредена критична точка, на трговецот да ги изгубите сите на депозит се должи на маргина повик – принудени затворање од страна на брокер на трансакцијата, ако трговецот не е додадена на средствата на сметката. Ако позајмените средства се под закана, размена има право да го одбие загуба од депонирањето на маргина сметка на трговецот.

Има случаи кога трговците, кој за прв пат мораше да се соочи со сериозни загуби, одлучи да се подигне стапки и да победи назад своите позиции наместо прифаќање загуби. Што често доведува до уште поголема загуби.

Грешки на Крипто инвеститори. грешка 4 Грешки на Крипто инвеститори. грешка 1


Напиши: Ричард Abermann


 

5 comments

  1. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and good luck.

  2. I am really inspired with your writing talents as well as with the format for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is uncommon to see a nice weblog like this one nowadays.

  3. I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *