Cryptotrading – Влез и излез поени

Кога е подобро да се купи cryptocurrency? И кога-да го продаде? Овие прашања се далеку од неактивен. Без разлика дали ќе ги покрие тренд целосно и дали ќе го изгубиле Вашиот профит на намалување на вредноста на средството во целост зависи правилно избрани влез и излез поени. Да се ​​започне со, нека се погледне на наједноставните дефиниции на влезните и излезните точки врз основа на поддршка и отпор линии.

Рековме дека кога градење на uptrend линија, ние се потпираат на два главни точки на бариерите цена и да ги зајакне трендот на третиот. Оваа трета точка ќе биде најдобро време да се купи или да влезат на пазарот. Слична ситуација се гледа со надолен тренд, само, освен за тука, третиот контакт со цена линија служи како јасен сигнал за продажба на средството или излез на пазарот.

Ефективна моментот на влегувањето на пазарот е, исто така, пауза цена преку нивото на отпор кога динамиката на uptrend само почнува да се развива. За да се намали ризикот, во таква ситуација, тоа е препорачливо за да влезат на пазарот преку граница наредби додека обрнувајќи посебно внимание на корекција зони.

Влез и излез поени

Треба да се земе како по правило дека коректив пад ретко надминува 38% на последниот завршен пад, и после тоа, нагорна цена често се забележува. Тоа е оваа област, граничи со последните теме и точка на 38%, тоа е добро време за купување.

Ако постои јасен тренд пресврт и на пазарот се намалува, нешто на табелата може да се прикаже како важен чекор на линија за поддршка, средството треба да се продаваат со минимум пункција над оваа линија. Тоа не е тешко да се фати таков момент во раните фази на тенденцијата кон намалување.

Друга стратегија за влез на пазарот е купување или продавање на countertrend. често, асцендентна countertrend поправки раст само зад линијата на трендот, претворајќи го од линија на отпорот во поддршка линија. Кога цената допира оваа линија, тоа е време да се инвестира во предност.

Во спротивна ситуација, кога countertrend крши поддршка линија, претворајќи го во линија на отпорот, а особено ако зони корекција се во близина, шансите за успешен излез од пазарот се зголемува.

Овие методи се покажаа во изразен позитивен или негативен тренд, но постои начин да се заработат пари на ходниците на релативна стабилност. Латерална тренд може да донесе профит на навивачите на кратко- и среднорочни трговија. Да се ​​идентификува оптимална точка на купување или продажба, условно подели тренд зона рамен со хоризонтална линија во средината. Пораст на цената над оваа линија е сигнал да се купи; капка подолу е за продажба. Оваа техника се потпира на тенденцијата на пазарот да се зголеми или да падне при преминување на границата која го дели на половина.

Ако веќе сте се научиле како да се утврди како на агендата вести влијае на вредноста на една валута, можете да се обидете да влезат на пазарот врз основа на најновите вести. Суптилноста овде е дека на пазарот не секогаш реагираат недвосмислено да светските настани, и знаеме дека голем број на примери кога инвеститорите ги продале своите Bitcoins без да се чека за забрзан економски раст и за само неколку часа на негативни крипто вести од Кина. We will discuss the intricacies of тргување on the news separately. За сега, сепак, препорачуваме практикување на техники опишани. Споделете ги вашите успех со нас и следете ги ажурирање на “Ова анализира” дел.


Напиши: Ричард Abermann


 

7 comments

  1. I’ve been surfing on-line more than three hours these days, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty value sufficient for me. Според мое мислење, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will probably be much more helpful than ever before.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *