Зошто Coinbase е обвинет за преоптоварување на мрежата Bitcoin и како SegWit дела ?

И како се потребни многу инженери Coinbase да се воведе SegWit.

Во февруари 5, размена на Coinbase Cryptocurrency поставени чуруликам, информира дека “тимот за развој е во последната фаза на тестирање SegWit”, и “испраќање и примање на Bitcoins со поддршка SegWit ќе биде достапен во неколку недели”.

Coinbase објави работа на SegWit во почетокот на декември минатата година, одговарање на едно од најчесто поставуваните прашања од корисниците “колку Coinbase инженери се потребни за да се воведе SegWit.”

Зошто Coinbase е обвинет за преоптоварување на мрежата Bitcoin

декември 16, Coinbase потпретседател Дан Ромеро објавен пост на официјалниот блог Coinbase, информира дека воведувањето на SegWit е планирана за 2018, и во моментов тимот е “работи на безбедно спроведување на SegWit.” Ромеро нагласува дека “во приоритетните – безбедноста и ефикасноста на работата на размена”, и не зборува за конкретни услови.

Сепак, на бранот на декември “Bitcoin манија”, корисниците незадоволство зголеми со busyness на мрежата: размена, вклучувајќи Coinbase и GDAX, не беа во можност да се справат со рекордни побарувачка и отиде офлајн, надоместоците и времето потврда трансакција се зголемуваа. Во средината на јануари, клиенти испрати извршниот директор Брајан Coinbase Армстронг петиција која собра повеќе од 12,000 потписи, повик за поддршка за SegWit како приоритет за 2018. Џејмсон трка, водечки инженер на крипто паричник BitGo, повика на напуштање на Coinbase услуги: “Тоа не е откритието дека значајна причина за преоптоварување во мрежа Bitcoin е предизвикана од ваквите популарни услуги како Blockchain.info, Coinbase и Близнаци, која се користи неефикасно блок простор. Ако не сакаат да придонесат за ова, не го користам. ” Армстронг повторно одговори на обвинението, велејќи дека “Coinbase работи на packetizing трансакции, SegWit и голем број на други стратегии за да се елиминира стагнација во мрежата.”

SegWit има за цел да се реши проблемот со приспособливост, преку намалување на големината на трансакции. Протоколот беше предложен од страна на инвеститорот на Blockstream Петар Wellle, и обичен телефон што го направија е можно користење на SegWit, се одржа во мрежата Bitcoin во август минатата година. Дел од услугите што веќе поддршка на технологијата – паричници Леџер, безбедно, Електрум и Samourai Паричник, како и Крипто-размена HitBTC, ShapeShift и Bitstamp. Со цел да се разбере како SegWit помага на мрежата Bitcoin, потребно е да се замисли на наједноставно ниво од секојдневната рутина на Bitcoin-трансакции кои патуваат преку мрежата Bitcoin во форма на “информации пакети”, и нивната веродостојност и точност се проверуваат од страна на јазли. Ако сите јазли се согласуваат дека трансакцијата е точна, а потоа се постигне консензус. Трансакцијата себе се состои од два дела: влез и излез – “влез” и “излез”, од кои првиот дел е одговорен за “отклучување”, тоа е, добивање на Bitcoins (и содржи информации за испраќачот), и вториот – за “заклучување” за потенцијални идни испорака. Влезните податоци исто така содржи потпис потврдува дописот од страна на приватни и јавни клучеви.

SegWit технологија (сегрегирани сведок) дели на трансакција на два дела и трансфери на потпис (“сведок”) неопходно да се “отклучите” добиените Bitcoins, до крајот на трансакцијата, надвор од главниот блок. Во овој случај, главниот дел содржи податоци за примачот и испраќачот, и “сведок” содржи скрипти и потписи, тоа е, информации кои се потребни за да се потврди трансакцијата, но тогаш никогаш нема да се користи. Имајќи предвид дека потписите окупирана околу 60% на обемот на трансакции, нивната изолација значително ја намалува големината на блок, а со тоа зголемување на мрежата пропусниот опсег и намалување на трошоците за трансакциските трошоци.


автор: Ричард Abermann


 

One comment

  1. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is just great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *