Shkencëtarët bërthamorë rusë të arrestuar për përdorimin supercomputers për cryptocurrency minave

Zyrtarët e sigurisë ruse kanë arrestuar disa shkencëtarë që punojnë në një strukturë të top-sekret kokë rakete bërthamore ruse për gjoja minierave kripto-monedhat.

Shkencëtarët ishin përpjekur për të përdorur një nga superkompjuterët më të fuqishme të Rusisë për Bitcoins minave, Raportet e mediave thonë se.

Qendra bërthamore Federal në Sarovit, Western Rusia, është një ruajtur fort asnjë tokë asnjanëse dhe nuk u shënua edhe në harta sovjetike.

shërbimi për shtyp i qendrës tha: “Ka qenë një përpjekje pasanksionuar për të përdorur objektet kompjuterike për qëllime private, duke përfshirë të ashtuquajturin minierave.”

Superkompjuteri Qendrën bërthamore Federale krenohet me një kapacitet prej 1 petaflop, ekuivalente e 1,000 trilion llogaritje për sekondë.


autor: Sara Bauer


 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *