Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane: Listimi i të ardhmes mund të çojë bankat e BE-së të mbajnë pozita në Bitcoin

Në një takim të Parlamentit Evropian këtë javë, Shefi i BQE Mario Draghi tha se bankat evropiane mund të mbajnë pozita në Bitcoin pas zhvillimeve të tilla si Bitcoin ardhmes kontratat duke u renditur nga shkëmbimet e SHBA. Ai pranoi gjithashtu një interes e rritur publik dhe oreksin për cryptocurrencies.

Lidhur me trendin e cryptocurrencies përshkon në financa rrjedhë, Draghi deklaroi:

"Zhvillimet e fundit, të tilla si listën e të ardhmen e kontratave Bitcoin nga shkëmbimet e SHBA, mund të çojë bankat evropiane shumë, të mbajnë pozita në Bitcoin, dhe për këtë arsye ne me siguri do të shikojmë në këtë. "


autor: Sara Bauer


 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *