Bitfury hapet Minierave datacenter në Norvegji

Bitfury Group njoftoi sot ajo është zgjeruar në Norvegji, hapjen e një datacenter efikas të energjisë që do të krijojë rreth 30 Punë lokale.

Bitfury CEO Valery Vavilov e bëri njoftimin në datacenter re.

Vavilov tha se Norvegjia është një vend jashtëzakonisht inovative dhe një zonë e rëndësishme e rritjes për teknologji blockchain. Ai përgëzoi qeverinë federale për krijimin e një kodi të favorshëm tatimor që i bën kompanitë si Bitfury duan të investojnë në Norvegji.

"Norvegjia është një ndeshje e përkryer për të përqëndrohet Bitfury mbi inovacionin dhe rritjen,"Tha Vavilov. "Ne shohim përpara për identifikimin e marrëdhënieve të reja të konsumatorëve dhe dizajnimin e produkteve dhe zgjidhjet që ata kanë nevojë për të bërë ndërmarrjet e tyre drejtuar në mënyrë më të sigurt dhe efikase."

Bitfury është duke investuar $ 35 milion në infrastrukturën datacenter-së.

Datacenter pritet të jetë një nga më të energjisë në botë efikas. Bitfury në plan për të blerë rreth 350 GWh e 100% të ripërtëritshme të energjisë në vit. Përveç kësaj, ai siguron se energjia vjen nga burimet e rinovueshme duke përvetësuar Garancia e certifikatave origjinë nga brezi lokale, duke përfshirë njohur Epërme Forsland, një hidrocentral çmim-fituese.


Shkruaj: Richard Abermann


 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *