Baidu nis blockchain bazuar në platformën e aksioneve foto

Baidu, kërkim në internet gjigant Kinës, ka nisur një shërbim blockchain të bazuar aksioneve foto në një përpjekje për të mbrojtur pronën e imazhit intelektuale në Kinë, si pjesë e shtytje të saj më të gjerë për miratimin e teknologjisë blockchain.

Shërbimi, quajtur Totem që shkoi online të mërkurën, përdor Blockchain të gjithë kohë dorëzimin e çdo fotografi origjinale nga një përdorues me një real-emrin e identifikimit dhe ruajtur të dhënat që lidhen me imazhet në një rrjet të shpërndarë.

Me kapacitet ekzistuese Baidu në scraping të dhënat e internetit dhe inteligjencës artificiale, platforma thotë se duke krahasuar imazhet që janë qarkulluar në lidhje me internet me të dhënat e ruajtura në një blockchain traceable, ajo do të jetë në gjendje për të mbështetur pretendimet e shkeljes së pronësisë intelektuale.


Shkruaj: Sara Bauer


 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *