Diversifikimi Portfolio dhe unbalancing

Nëse një investitor ka vendosur në mënyrë të vendosur në dëshirën e tyre për të investuar në cryptocurrencies dhe ka studiuar të gjithë spektrin e monedhave interesante, kjo është koha për të menduar për strukturën e portofolit të ardhmen e investimeve.

Diversifikimi Portfolio dhe unbalancing

Një portofol investimi është një koleksion i aseteve kripto të mbledhura për të arritur një qëllim në formën e fitimit. Gjë është, Sjellja e tregut nganjëherë dikton kushte të tilla, në të cilën ruajtja e aseteve ekzistuese është tashmë një fitore e madhe. prandaj, duke formuar një portofol, është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje jo vetëm për potencialin e një monedhë të veçantë, por edhe për rrugët e fituar që ofron tregun kripto. dhe, sigurisht, gjëja e fundit është të bëni është të vënë të gjitha paratë tuaja në një monedhë të vetme me shpresën se ajo do të ju bëjë një milioner kripto.

Fast and Scary vs. Gjatë dhe Easy

konvencionale, strategjitë e investimeve mund të ndahet në dy pjesë. Investimet afatgjata janë zgjedhur nga ana e investitorëve konservatorë, të cilët janë të gatshëm të sakrifikojnë fitime të shpejta (sinqerisht duke folur, ne dashuri tregun crypto për këtë). Më shumë pjesëmarrësit e tregut kumar mbështetet në agresive tregtare afatshkurtër, premtuese rrufeja-fast ardhurat së bashku me një rrezik të lartë të humbjes së të gjitha përnjëherë.

Portofoli i investimeve mund të formohet në bazë të këtyre dy strategjive, duke e ndarë tërë sërë cryptocurrencies në ato afatgjatë dhe afatshkurtër. Ia vlen të kujtohet, megjithatë, se në qoftë afatgjatë, Monedha besueshme thjesht mund të blihen dhe ka pritur për çmimin e tyre për të thyer rekorde, pastaj për investime afat-shkurtër, gjithsesi, ajo do të jetë e nevojshme për të zhyten në bazat e tregtare, të mësojnë rregullat dhe traditat e tregut, bazat e analizave teknike, dhe pa pushim monitoruar sfondin e lajmeve të tregut kripto.

Mos të harrojmë faktin se edhe një monedhë në dukje i besueshëm mund të sillen në një mënyrë të papërshtatshme dhe befas zhyten në thellësitë e çmimeve. Njerëzit që blenë Bitcoin për $19,000 vështirë se tani e konsiderojnë atë një investim i besueshëm. Tregu është tregu, dhe investimet afatgjata kërkojnë durim Spartan dhe një sistem të përforcuar konkrete nervor. Mos humbur mendje e shëndoshë dhe jo për të shitur të gjitha asetet në dispozicion në një çmim minimal është detyra kryesore e një investitor i cili ka hyrë në treg për afat të gjatë.

Midis mban dhe Bulls

Një nga mënyrat më të paqarta të diversifikimin e rreziqeve është që të marrë një pozicion në mes demave dhe mban, ndarjen e aseteve në mënyrë të tillë që ajo ka diçka të bëjë me dy bullish dhe tendencat bearish. Ka një rrezik të lartë të jerking ndërmjet një dhe të tjera për shkak se ju duhet të vendosni nëse doni të bashkohet me i zgjuar apo i bukur. veç, pak njerëz arrijnë të kaloni në trurin e tyre në mes të pritjeve të ngritjes dhe rënies së një aktivi crypto. Si rregull, që ka rënë në dashuri me një aktiv, Unë dua të besoj se të gjitha vështirësitë janë të përkohshme, grafikët janë të fshehur diçka, dhe monedhë është gati për të plasur qirinj lart.

Kjo mungesë ekuilibri do të jetë i përshtatshëm për investitorët e gjakftohtë që kanë humbur prej kohësh besimin në mrekulli, kuptojnë qartë sinjalet e tregut, dhe janë në gjendje të parashikojnë sjelljen e dy demit të vogël dhe lobi ariu.

No Shame në plagjiaturë

Ju do të jetë në gjendje për të shmangur shumë gabime, nëse para se të investuar ju mësoni përvojën e atyre që kanë kohë që janë në treg. për fat të mirë, ka shumë të burimeve të hapura, ku investitorët publikojnë informata në lidhje me portofolet e tyre kripto çdo ditë. Shiko për këtë blog ose kanal Telegram, që ju të gjeni më interesante. Kushtoj vëmendje për stabilitetin e portofolit, kriteret me të cilat monedha janë shtuar në atë, dhe sjellja e investitorit në rast të stagnimit të tregut. Forma portofolin tuaj në analogji me atë portofol dhe, nëse është e nevojshme, të ndjekë rekomandimet e investitorit në lidhje me blerjen e aseteve të reja.

Mundësia e dytë nuk përfshin kthyer në trurin është verbërisht duke ndjekur rekomandimet e ndërmjetësit. Deri më sot, ka disa dhjetëra bots kripto, të cilat në mënyrë të përditshme japin sinjale për të blerë ose shitur një aktiv të veçantë crypto, tregon përqindjen e totalit të portofolit, vijim që do të minimizuar rreziqet. Një pyetje tjetër është se ajo është e panjohur se çfarë kualifikime tregtarët pas aplikimeve në fakt kanë, askush nuk do të ju mbrojnë nga të qenit të përfshirë në pompat masive dhe mërzi, dhe në rast të një dështimi, ju vetëm mund të fajësojnë aplikacionin në telefonin tuaj.

instrument unbalancing

Pas kthimit në mundësitë për të ardhurat, të cilat tregu kripto siguron, një nga opsionet më të përshtatshme për unbalancing portofolin është shpërndarja e aseteve nga instrumenteve investuese. Kjo është se si profesionale fondet e investimeve të punës.

Ky lloj i portofolit mund të duket diçka si kjo:

25% Monedha kryesorë për investime afatgjata (BTC, ETH, XRP);

25% Tregtia afatmesme në altcoins krye;

10% arbitrazhi robotized;

10% robots tregtare dhe tregtimit algorithmic;

10% tregtare në lajme (ndjekja e fituesve dhe humbësve);

10% investimet në ICOS premtuese;

10% Asetet kripto-rrezik të lartë.

Përqindja e aksioneve në një portofol të tillë do të varet se sa i aftë je në një strategji të caktuar të investimeve dhe sa e përshtatshme është për situatën e sotme në tregun e kripto.

Një portofol crypto mund të formohet dhe të bazuar në rajonet e investimeve, si një axhendë ditore ndryshim në aspektin e rregullimit ligjor të cryptocurrency në botë mund të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme normat. Ju mund të besimit një pjesë të portofolit të menaxherit të fondit, megjithatë, në këtë rast, ju do të duhet të paguajnë një përqindje e fitimeve të marra.

Sidoqoftë, sapo formuar, portofoli i crypto nuk do të të shërbejë të gjithë jetën tuaj. Ajo do të duhet të rishikohet dhe “tronditur” me ndryshimet e tregut, me shfaqjen e monedhave të reja premtuese dhe të qëndrueshme, dhe, më në fund, me stagnimit të tregut, kur edhe pasuritë kripto më të besuar të shkaktojë një dëshirë për të shitur çdo gjë dhe të fus Fiat holla deri çorape.

 

një koment

  1. Just desire to say your article is as astounding. The clearness on your publish is just great and that i can suppose you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with imminent post. Thank you one million and please carry on the rewarding work.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *