Руски нуклеарни научници уапсени за користење на суперкомпјутери да cryptocurrency рудникот

Руски офицери за безбедност уапсија неколку научници кои работат на руската нуклеарна боева глава објект топ-тајна за наводно рударството крипто-валути.

Научниците се обиделе да користите една од најмоќните суперкомпјутери на Русија да Bitcoins рудникот, медиуми објавија дека.

Сојузна нуклеарна центар во Саров, западниот дел на Русија, се цврсто чувано ничија земја, па дури и не се обележани на Советскиот мапи.

Прес-службата на центарот, вели: “Има непријавен обид за користење на компјутерски капацитети за приватни цели, вклучувајќи т.н. рударството.”

суперкомпјутер Сојузна нуклеарна центар може да се пофали со капацитет од 1 petaflop, еквивалент на 1,000 трилиони пресметки во секунда.


автор: Сара Бауер


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *