Претседателот на Европската централна банка: Листата на фјучерси може да доведе банките во ЕУ да се одржи позиции во Bitcoin

На состанокот на Европскиот парламент оваа недела, Шефот на Европската централна банка Марио Драги изјави дека европските банки би можеле да се одржи позиции во Bitcoin по случувања како што се Bitcoin фјучерси се наведени од страна на размена на САД. Тој, исто така, призна зголемен јавен интерес и желба за cryptocurrencies.

Во однос на трендот на cryptocurrencies permeating во главните текови на финансии, Драги изјави:

"Последните случувања, како што се на листата на Bitcoin фјучерси размена со САД, може да доведе европските банки премногу, да се одржи позиции во Bitcoin, а со тоа и ние сигурно ќе се погледне во тоа. "


автор: Сара Бауер


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *