Прво Bitcoin рударски компанијата котираат на Тел Авив берза

Канадскиот cryptocurrency рударството фирма Bitfarms има завршено спојувањето со Тел Авив-листата компанија претвори крипто рударска компанија blockchain Рударство Рибар, објави во поднесување на Тел Авив берза неделата.

Спојувањето создава првата компанија со cryptocurrency како неговото јадро бизнис да бидат наведени за размена.

Двете компании прв го објави договорот, и спојување на планот на листата на Тел Авив берза како крипто-фокусирани на компанијата, во декември 2017, но се соочуваат контрола од страна на израелската регулатор. Во март, компаниите објави дека израелските орган за хартии од вредност ја заврши својата истрага за спојувањето.

Bitfarms работи четири објекти во провинцијата Квебек и во моментот се гради една петтина компјутери центар.

 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *