Приказна, поврзани кражба Cryptocurrency

Неодамна, со седиште во Чикаго cryptocurrency трговец беше обвинет за измама за крадење пари од неговиот работодавец. Се верува дека тој украл до US $ 2 милиони во вредност од Bitcoin и другите валути за покривање на неговата претходна загуби од тргување. виновникот, Јосиф Ким, беше обвинет за една точка од обвинението за жица измама и одлучи да не се изјасни по обвинението.

Ким е асистент трговецот за консолидираната тргување. Ова со седиште во Чикаго фирма занаети се повеќе популарни cryptocurrencies, вклучувајќи Bitcoin и некои од најдобрите altcoins. Во периодот од септември до ноември, компанијата видов пари се sluiced неофицијални сметки, крајот додавање до US $ 2 милиони во загуби. Bitcoin и Litecoin биланси на компанијата полека исцедена како Ким се пресели средства на неговата лична сметка. Тој, исто така, помина низ проблеми на фалсификување извештаи за да се скрие кражба.

За тоа време, Ким има врска поставена во САД $ 100.000 и не можат да патуваат помеѓу Северен Илиноис и Аризона. Вториот локација е местото каде што Ким има еден од неговите резиденции, кој е зошто оваа област е вон граници засега. Згора на тоа, Ким се откажа од својот пасош и се согласија на дополнителни ограничувања наметнати врз него. Се чини дека тој е премногу свесни за проблемите, тој предизвика и кражба тој ги извршил. За 24-годишниот, кражба беше прилично очајнички потег, да се каже во најмала рака.

Со зголемувањето на популарноста на Bitcoin и други cryptocurrencies, тоа не е чудно да се видат луѓе стануваат очајни да добијат своите раце на него. Наместо купување и одржување на Bitcoin, некои луѓе ќе барате лесен начин во надева на добивање далеку со тоа. Како што федералниот гонење на Јосиф Ким емисии, вистината секогаш ќе излезе на крајот, и нема кражба ќе останат неказнети. Cryptocurrencies не се прилагодени за кривично употреба она, како што е невозможно да се скрие вистината за долго.

Не е јасно каква казна го чека Ким, иако. Ако едно обвинение за жица стапчиња измама, тој ќе се трошат многу време во затвор и во иднина. Уште поважно, што ефикасно ќе го уништи било кој кариера тој може да се остави во финансискиот сектор. Крадат пари од вашиот работодавец - cryptocurrency или на друг начин - секогаш е неприфатливо. Ова испраќа уште јасно предупредување до некој друг со слични аспирации да не продолжи овој булевар.

Тоа е многу веројатно дека ќе видиме повеќе кражби кои вклучуваат Bitcoin и други cryptocurrencies во иднина. После се, оваа нова форма на пари го привлече многу внимание, и многу луѓе се уште се претпостави дека е анонимна. Згора на тоа, влади сметаат Bitcoin и altcoins да биде совршен алатки за криминалците, и покрај тоа што не е јасно што ќе се користи во таков капацитет. Повеќето валути немаат приватноста и анонимноста карактеристики, а со тоа и не се погодни за криминални цели. дополнително, овие пазари не се доволно течност да се движат огромни суми на пари без напуштање дигитални breadcrumbs откривање на нечиј идентитет.


Напиши: Ричард Abermann


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *