Најголемите играчи во Cryptomarket

Најголемите играчи на пазарот се верува дека регулативата се стабилизира на индустријата и придонесува за растот на Bitcoin.

Контрола на крипто-индустријата е зајакната и на ниво на регулаторите, и на ниво на корпорации. Особено, минатата недела се дозна дека во рамките на новата политика, Фејсбук забрани рекламирање на криптографија и МЦК, а од неодамна и на канадскиот регулатор одржа разговори со Google, повикува на истите мерки.

Од почетокот на оваа недела, стапката на Bitcoin опадна, се приближува рекорд $ 6000 во вторник, но тоа се зголеми до петок 37% над оваа марка.

Првиот bitmoin милионери, основачите на Близнаци размена размена на криптографија, браќата Winklewoss веруваат дека со соодветна регулаторна пристап “ќе биде голема предност за крипто валута”: “Овие технологии не може да напредува и да се развие без разумна регулатива што ги поврзува со финансии,” рече Тајлер Winklewoss во интервју за Блумберг. Тој, исто така, ја истакна потребата за построги мерки против измамници, вклучувајќи МЦК-измамите.

браќата, секој од нив, според индексот на милијардери на Блумберг, се вреднуваат по $ 520 милиони, не се приклучат на општа паника: “Ние сме тука за долго време – за една деценија или повеќе. Се сеќаваме дека Bitcoin цена $ 8. така, колку што ние знаеме, се е во ред. ”

Во врска со неодамнешната одлука на Фејсбук, консултантот на крипто-стартап, основачот на консултантска група на блок-тема Ethmint Кајл Forki, говорат позитивно. Според него, правна работа не ќе страдаат од Фејсбук иновации, од “најголем дел од средствата собрани за време на МЦК се привлечени преку партнерства.”

Многу учесници на криптата самитот Јаху финансии објави, исто така, за поддршка на прописите. Извршен директор GDAX Адам Бел изјави дека Coinbase и GDAX размена “Добредојдовте регулатива” и да сфати дека тие “има позитивен ефект врз финансискиот систем”.

Извршниот директор на бранување Бред Garlinghouse истакна дека неговата компанија веќе долго време е погодна за регулатива и тоа е неопходно, бидејќи “револуцијата не се случува надвор од системот – тоа се случува во внатрешноста”.


автор: Сара Бауер


 

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *